L´jazz, Lustträdgården, Gränsland och Sensus bjuder in till Barnkörprojekt med Sanna Källman och Sten Källman som inspiratörer. Varma och svängiga sånger från Karibien!
12 januari 2024
Fredag
Kl 16:00 - 17:00
150 kr
Om musiken
Sånger från Haiti med nyskrivna texter på svenska av Sanna Källman. Om att förstå andra människors verklighet på andra sidan jordklotet och att med den haitiska musikens inspirerande kraft få kontakt med det som förenar oss människor. Sång, rytm och dans! Fokus på glädje, samarbete och att få använda kropp och röst.
Upplägg
Tre körövningar med Daniel Petrén: 12 januari, 19 januari och 9 februari. Gränslands fritids 16.00-17.00
2 februari: Workshop med Sanna Källman och Sten Källman
16 februari: Konsert i Ljungskilegården
Omfattning: 4 tillfällen. (konserten ej medräknad)
Projektet riktar sig i första hand till årkurs 3-6. Även andra åldrar och vuxna är välkomna i mån av plats. Anmälan till projektkören senast 5 januari.
Pris: 150kr för hela projektet. Ingen kostnad för fritidsbarn på Gränslands fritids. Faktura mailas vid kursstart.
För frågor om innehåll och upplägg, kontakta personalen på Gränsland eller kursledaren Daniel Petrén 070-663 57 75 daniel@petren.se
Om ledarna
Arrangemangsnummer: 505444