Kursens innehåll:
- Musikprojektet kan bestå av inspelad sång, instrument, en kombination av loopar eller annat. Det viktiga är att du har en egen målsättning med kursen och kan arbeta till viss del självständigt. Om du har ett pågående inspelningsprojekt finns det även möjlighet att få coachning kring inspelningsteknik.
Kursen innehåller kortare gruppgenomgångar där olika verktyg presenteras och diskuteras. Större delen av tiden går till eget arbete där kursledaren cirkulerar runt mellan deltagarnas digitala rum och ger direkt handledning utifrån behov och önskemål.***
Verktyg under kursen:
Kursledare är Josef Sjöblom som är utbildad vid Kungl. Musikhögskolan i ensemble & körsång och har en bred erfarenhet inom inspelning av både a cappella och bandinstrument.
- Inga förkunskaper krävs.
- Distanskurs via zoom.
- Gruppgenomgångar och eget arbete med enskild handledning.
- Utrustning som krävs: Mac-dator med OSX och installerad programvara Logic Pro X. och ett par hörlurar.
Omfattning och upplägg:
- Kursen består av 3 träffar á 3 timmar (4 studietimmar á 45 min)
- Minst antal deltagare: 3
- Max antal deltagare: 6
Datum och tid:
Torsdagar 9 februari, 23 februari och 9 mars.
Tid: kl. 18:30 – 20.45
Pris:
1500 kr
Sista anmälningsdag:
Anmälningstiden har gått ut. Vill du göra en sen anmälan, kontakta Josef Sjöblom.
Kursledare:
Kursen leds av Josef Sjöblom, musiklärare, körledare och producent.
Telefon: 0704-462360
Epost
Mer info om Josef Sjöblom.
Övrig info
- Zoomlänk skickas via mail ca en vecka innan första sammankomsten.
- För frågor om anmälan och att delta via Zoom kontakta Erik Kraft-Fängström: erik.kraft-fangstrom@sensus.se
- För frågor om innehållet i kursen och teknisk utrustning kontakta Josef Sjöblom.