1 september 2025
Måndag
Kl 19:00 - 20:45
14 tillfällen, 28 studietimmar
Se beskrivning
Gott om platser kvar
Kören är sedan länge en fast punkt i Umeås kulturliv och fortsätter på den inslagna vägen - att förvandla pop- och rocklåtar till spännande körmusik! Repertoaren sträcker sig från fina ballader via svängiga popdängor till tunga metal-låtar.
Vem kan vara med?
För att vara med bör du ha erfarenhet av körsång sedan tidigare och vara beredd på ett högt tempo med en del sångliga utmaningar. Du förväntas öva på egen hand mellan repetitionerna och lära dig musiken utantill inför våra konserter (i höst sjunger vi på House Of Metal på Folkets Hus och för Musikhjälpen i Umeå Stads kyrka). Förutom de vanliga repetitionerna träffas de olika stämgrupperna kontinuerligt på egen hand för att öva tillsammans.
Vi har höga ambitioner med kören och brinner för att utvecklas vidare - men lusten och gemenskapen står hela tiden i centrum!
Förutom att du får tillgång till allt material på noter, finns stämmorna även insjungna och tillgängliga på nätet för att underlätta inlärningen.
Terminsstart: 1 september
Plats: Betelkyrkan, Himlastigen 2, Umeå
Dag & tid: Måndagar 19:00-20:45
Omfattning: 14 tillfällen
Konserter och eventuellt extra repetitioner kan tillkomma.
Kostnad: 1950 kr
Faktura kommer från Sensus under oktober till den mail som anges i anmälan.
OBS! Om avanmälan ej skett till körledare utgår full avgift.
Vem leder kören?
Ange Turell, musiker, pedagog och körledare sedan drygt trettio år tillbaka. Ange skriver merparten av körens arrangemang och undervisar även i musik vid estetiska institutionen, Umeå universitet.
Frågor om kören? ange@viacreativa.se
Välkommen med din anmälan!
#hittaenkör
Arrangemangsid: 1637748