Samtal och fördjupning om att vara kristen och hbtqia+ person eller allierad.
20 januari 2026
Tisdag, Onsdag
Kl 17:00 - 20:00
4 tillfällen, 16 studietimmar
Kostnadsfritt
Gott om platser kvar
Regnbågsfika med samtal och fördjupning om att vara kristen och hbtqia+ person eller allierad. Träffarna genomförs i samarbete mellan Varbergs församling, Kristna regnbågsrörelsen Göteborg och Sensus i Bryggan 30 i Varberg.
Träffarna är för dig som är kristen hbtqia+ person eller allierad. Att vara allierad innebär att du inte själv är hbtqia+ person eller kallar dig kristen men som ändå är intresserad av att lära dig mer och vill vara en del av gemenskapen och ett stöd för kristna hbtqia+ personer.
Samlingarna genomförs som en studiecirkel tillsammans med Sensus. Vi önskar att du närvarar vid så många av träffarna som möjligt och att vi i gruppen kan lära känna varandra, lära oss nya saker och utvecklas tillsammans. Vi vill att detta ska vara en trygg mötesplats där det finns tid att sitta ner och umgås, ta en paus, fika. Samlingarna är för alla åldrar, vid behov kommer gruppen delas upp i olika grupper under delar av samlingen.
Ungefärligt upplägg på träffarna
17.00 Öppet för fika och gemenskap
18.00 Inledning, presentationsrunda och samtal
18.30 Föredrag, filmvisning, dagens tema
19.00 Fika och samtal om dagens ämne
19.30 Avslutande reflektion
Har du frågor om träffarna, kontakta anders.josefsson@kristnaregnbagsrorelsen.se
Arrangemangsid: 1651246