Bild: Caroline Pettersson
25 augusti 2025
Måndag
Kl 18:00 - 20:15
10 tillfällen, 30 studietimmar
1995 kr
Fler än 5 platser kvar
OM STUDIECIRKELN
Vill du utforska ditt inre genom skrivande?
Reflekterande skrivande är ett kravlöst skrivande där du skriver med ditt inre i fokus. Själva processen är viktigare än texten du skriver.
I studiecirkeln går vi igenom grunderna i reflekterande skrivande. Några av de skrivtekniker som du får prova på i kursen är expressivt skrivande, medvetet skrivande, perspektivbyten, att skriva utifrån symboler samt positivt skrivande.
Vi pratar om hur man kan skapa en hälsofrämjande skrivrutin i sin vardag. Det finns också utrymme för samtal om skrivupplevelsen och de insikter som uppkommer under skrivstunden.
Den här kursen passar både dig som aldrig skrivit på det här sättet och dig som har gått en liknande kurs tidigare.
DAG OCH TID
Kursen är 10 veckor, samtliga måndagar under v. 35-44. Startdatum 25/8. Tid 18:00-20:15.
FÖRKUNSKAPER
Alla är välkomna. Inga förkunskaper behövs.
ANMÄLAN och AVGIFT
Begränsat antal platser (10 st). Sista anmälningsdag är 18 augusti. Kursen genomförs med ett minimum antal anmälda. Kursavgiften är 1995:- som faktureras av Sensus. Anteckningsblock, penna och lättare fika ingår i kursavgiften.
FRÅGOR?
Kontakta ledaren Elin Malmberg, skrivterapeut och gymnasielärare i svenska, på telefon 073-756 66 18 eller e-post info@skrivforattleva.com
Varmt välkommen till en kurs där du kommer närmare dig själv!
Arrangemangsid: 1631885