Aktiviteten är påbörjad
Onsdag
Kl 9:00 - 16:00
1 tillfälle, 8 studietimmar
Sensus Göteborg DrottninggatanTeorisal 32 vån 3 64 Kvadratmeter
Kostnadsfritt
Gott om platser kvar
Genom förbättrad kunskap och tillgång till ett psykosocialt stödkoncept bidra till stärkt psykosocial hälsa för människor på flykt.
Psykosocialt stöd handlar om att ge stöd på vägen till en fungerande vardag och att möta människors normala reaktioner på onormala situationer.
Under hösten 2015 kom många människor på flykt till Sverige och gemensamt har vi fått stor erfarenhet av att möta människor i denna onormala situation. Sensus erbjuder denna 1 dags kurs kostnadsfritt för våra ledare, ideella och samverkansparter.
Läget är idag förändrat och vi står inför frågor om hur vi på bästa sätt kan stödja målgruppen och hur arbetet med integration kan få större utrymme.
Kursen innehåller:
Kostnadsfritt.
Lunch tas med på egen hand - finns kylskåp/micro på plats. 1h lunch - så det finns tid om man önskar äta ute på någon av stans restauranger.
Vi bjuder på kaffe och fika under dagen.
Arrangemangsid: 1491671