En inspirationsdag med tema hållbarhet för sig som är ledare i Sensus. Huvudföreläsare är journalisten och greeninfluencern Emma Sundh som bland annat kommer prata om hur vi gör skillnad - från klimatångest till handlingskraft.
6 oktober 2022
Torsdag
Kl 9:00 - 16:00
1 tillfälle, 6 studietimmar
Kostnadsfritt
Gott om platser kvar
Program:
9-9.30 Incheckning och fika
9.30 Välkomna
9.45 Föreläsning med Emma Sundh: Gör skillnad – från klimatångest till handlingskraft. Om utmaningarna, den kluriga rättvisefrågan och vad DU kan göra.
10.45 Guidad stadsvandring i Uddevalla utifrån Uddevalla kvinnokarta. Avslutning i MOD-utställningen på Bohusläns museum.
12.00 Lunch
13.00 Föreläsning med Emma Sundh: Kika in i den omställda framtiden! Vettiga vinningar, framtidstro och smarta lösningar.
14.15 Fika
14.30 Samtal i grupper utifrån ekonomisk, ekologisk och social hållbarhet
15.30 Musik
15.50 Avslutning
Medverkande:
Emma Sundh som är frilansande journalist, föreläsare och greeninfluencer med inriktning på hållbarhet. Hon är en av initiativtagarna till Klimatklubben, en ideell förening för klimatengagemang. Hon har också skrivit böcker om klimatet, bland annat “Gör skillnad – från klimatångest till handlingskraft” och “Klimatasken – stora förändringar i litet format”.
Kontakt/Sensusvärd:
Linn Heiel Ekeborg, linn.heiel.ekeborg@sensus.se 072-2160283
Ledardagen är kostnadsfri för dig som är ledare. (Vid anmälan till ledardagen uppge din kontaktperson på Sensus). Dagen är avgiftsfri men vid avbokning senare än 48 timmar innan tar vi ut en avgift på 300 kronor.
Behov av Särskild kost? (allergi, vegetarian, vegan), kom ihåg att skriva i Meddelanderutan!
Sista anmälningsdag:
31 augusti
Detta är en del av Sensus ledarutvecklingsprogram. Arrangemanget sker i samarbete med Västra Götalands Regionen.
Arrangemangsnummer: 343663