Om vår längtan efter kärlek och demokrati. Är du en van läsare och vill samtala om de riktigt stora frågorna med andra?
17 juli 2025
Torsdag
Kl 15:30 - 17:15
3 tillfällen, 9 studietimmar
Kostnadsfritt
Fler än 5 platser kvar
Om studiecirkeln
Är du en van läsare och vill samtala om de riktigt stora frågorna med andra? Då är detta en studiecirkel för dig. Inför varje tillfälle läser vi ur sociolog Emma Engdahls senaste bok och reflekterar kring filosofiska, teologiska och politiska frågor som texten ger upphov till. Det blir även författarbesök av Emma Engdahl vid sista tillfället 31/7.
Ledare
Leder studiecirkeln gör präst Ewa Lindqvist Hotz och diakoniassistent Maria Rydberg
Material
Vi utgår från boken "Konsten att vara mänsklig: om vår längtan efter kärlek och demokrati" (Bokförlaget Korpen 2024) finns att köpa till självkostnadspris, ca 200 kr.
Datum, tid och plats
Här hittar du en kort infofilm där Ewa Lindqvist Hotz och Anna Bohlin berättar lite mer. Länk till filmen: Katedralsommar 2025 - YouTube
Anmälan
Begränsat antal platser. Föranmälan sker via epost till ewa.lindqvisthotz@svenskakyrkan.se.
Studiecirkeln ingår i "Tro, hopp & kärlek" Karlstads stifts katedralakademi juli 2025 som är en programserie i samarbete med Sensus.
Tips från oss!
KATEDRALSÖNDAG 20 JULI med författare MARIT KAPLA
När sommaren är som vackrast firar vi Apostladagens högmässa i domkyrkan. Efter kyrkkaffet blir det föreläsning och samtal med Marit Kapla om hoppets betydelse i vår tid. Värmlandsbördiga Kapla är känd för böcker som Augustprisade "Osebol" (2019) och "Kärlek på svenska" (2022), båda utkomna på Teg Publishing.
Varmt välkomna till en sommar fylld av tro, hopp och kärlek!
Arrangemangsid: 1627933