Vill du skriva om ditt liv? Vill du berätta om din barndom, dina ungdomsår, eller om hur hela livet blev? Kanske har du någon släkting vars levnadsöde du tycker att omvärlden borde få läsa om?
Aktiviteten är påbörjad men vi tar emot efteranmälningar.
Torsdag
Kl 18:00 - 20:30
8 tillfällen, 24 studietimmar
2025 kr
Gott om platser kvar
Med utgångspunkt i minnen skapar du din berättelse. Vi jobbar med kreativitet, berättartekniker, språk och stil. Via textsamtal får du respons på det du skriver och vi läser etablerade författares texter för att få inspiration och skrividéer. Mellan träffarna skriver du på egen hand. Kursen är för dig som vill komma igång med en livsberättelse eller har en påbörjad historia som du vill arbeta vidare med. Du vill veta mer om hur din text blir intressant för andra att läsa, och om hur du hittar ditt eget uttryckssätt.
Träffarna den 10/3 och 24/3 hålls på den digitala plattformen Zoom.
För att kunna deltaga i de två digitala träffarna krävs tillgång till dator, läsplatta eller telefon med internetuppkoppling.
Vi följer Folkhälsomyndighetens rekommendationer och studieförbundens gemensamma riktlinjer gällande Covid-19
Arrangemangsnummer: 152404