Bild: Scandinav Bildbyrå
Istället för oändlig tillväxt på en ändlig planet bör vi fråga oss: hur ska alla kunna leva ett gott liv inom planetens gränser? Det är ämnet som utforskas i denna bok skriven av Kate Raworth som vi läser och diskuterar tillsammans i denna bokcirkel. Varmt välkommen!
Aktiviteten är påbörjad
Tisdag
Kl 19:00 - 20:30
8 tillfällen, 14 studietimmar
Kostnadsfritt
Gott om platser kvar
Tanken är att vi läser boken hemma och träffas på tisdagar och samtalar om veckans kapitel. Det samtalet kan sedan fortsätta i vår slutna grupp på Facebook. Rytmen är tänkt att vara läsning: fredag-tisdag och möjlighet till samtal/reflektion tisdag-fredag. Träffarna sker i Sensus lokaler på Skeppsbrogatan 7 i Kalmar och det finns möjlighet att delta digitalt via Zoom.
Du behöver inte ha någon tidigare erfarenhet av ämnet. Boken köper du själv och den kostar ca 149 kr från de flesta stora butiker.
Donutekonomi : sju principer för en framtida ekonomi av Kate Raworth.
Sofia Ekelund Fogeltröm är engagerad i Klimataktion Kalmar och brinner för frågor om hållbarhet, jämlikhet och mångfald. Du hittar henne också vid manifestationerna Fridays for Future.
Arrangemangsid: 1484314