Det går inte längre att anmäla sig till denna cirkel, kurs eller arrangemang.

Sök efter liknande eller meddela ditt intresse!

LUND

Bengalisk vårkonsert med Tagorekören

Tagorekören i Lund framför den indiske/bengaliske poeten och Nobelpristagaren Rabindranath Tagores tonsatta dikter som vi sjunger på originalspråket bengali. #sensushjärtakultur

Datum

8 maj 2022

Dag

Söndag

Tid

Kl 19:00 - 20:00

Plats

Teater SagohusetScenen

Revingegatan 8 LUND

Pris

Kostnadsfritt

Vi beundrar inte bara hans poesi, musik, dans och konst, utan också hans starka engagemang i den indiska frihetskampen och hans avsky mot nationell chauvinism, religiös fanatism och sociala orättvisor under hans livstid 1861-1941.

I detta program har vi dock valt att fokusera på Tagores naturlyrik, sånger som speglar de sex årstider som kännetecknar Bengalen: Vår (Bashonto); Sommar (Grismo); Regntid (Barsha); Höst (Sharat); Senhöst (Hemanto); och Vinter (Seet). På en vårkonsert är det naturligvis sånger om våren – Bashonto – som dominerar.

Tagorekören i samarbete med Föreningen för indiskt-svenskt utbyte och Sensus.

Arrangemangsid: 1494715