Välkommen till en unik och viktig studiecirkel. Förbered dig för livets sista kapitel oavsett om det ligger nära i tiden eller långt bort.
Aktiviteten är påbörjad men vi tar emot efteranmälningar.
Måndag
Kl 18:00 - 20:30
9 tillfällen, 20 studietimmar
Kostnadsfritt
Fler än 5 platser kvar
Livets sista kapitel är något vi alla kommer att möta, men ofta undviker vi att prata om det. Med denna studiecirkel bjuder vi in dig till en trygg och stödjande miljö där vi tillsammans med inbjudna gäster utforskar och delar med oss av våra tankar, erfarenheter och råd om hur man kan förbereda sig både praktiskt och själsligt inför döden.
Ämnet är inte avgränsat kring praktiska aspekter kring döden utan kan likväl handla om att döden är en förutsättning för livet. Vi skapar innehållet tillsammans. Syftet är att stödja varandra, ge varandra tips och råd så att det som är svårt blir lättare.
Vi kommer att behandla ämnen som:
Kursen är öppen för alla som vill lära sig mer om hur man förbereder sig för livets sista kapitel och hur man kan underlätta för sina nära och kära när den dagen kommer. Inga förkunskaper krävs, och vi välkomnar deltagare i alla åldrar.
Vi träffas varannan måndag under nio tillfällen och börjar våra träffar med gemensam fika som du tar med dig. Kl. 18:00-18:30.
Kl. 18:30 startar vi våra samtal och avslutar kl. 20:30.
Cirkelledare: Mattias Tranberg, psykolog/medicine doktor, Palliativt Utvecklingscentrum och Mårten Andersson, socialpedagog.
Tillsammans skapar vi en trygg plats där vi kan tala öppet om döden, lära av varandra och bli bättre rustade inför framtiden. Det kommer finnas utrymme att dela de tankar som väcks under träffarna.
Anmäl dig redan idag och bli en del av vår studiecirkel. Välkommen till en givande och viktig resa tillsammans!
Arrangemangsnummer: 202672