I sällskap på Hersby hembygdsgård
En varm sommardag i juni fylldes Hersby hembygdsgård av skratt och samtal när deltagare från flera olika verksamheter inom Sensus möttes i ett gemensamt arrangemang.
Det var projektet I sällskap som bjöd in och ordnade med dagen i samarbete med deltagare från arbetsträningen på Sensus och projektet Stand by me. Dagen bjöd på seniorsurf och en guidad tur i hembygdsgårdens historiska miljö.
Initiativet är ett levande exempel på hur Sensus arbetar över gränser; mellan projekt, generationer och kulturer, för att skapa meningsfulla möten och en känsla av tillhörighet för alla.
En välkomnande start
Innan den guidade turen bjöds det på kaffe, kaka och en stunds samtal. Deltagarna från arbetsträningen hjälpte till med servering och skapade en trygg, inbjudande atmosfär. Skratt hördes mellan bord, någon hjälpte till att tolka ett ord, någon annan berättade om sin vardag.

En miljö som väckte minnen
När gruppen av deltagare med ukrainsk bakgrund från Stand by me sedan fick följa med på den guidade turen genom den svenska kulturmiljön, väcktes både intresse och känslor. De röda timmerhusen, det öppna landskapet och dofterna av sommar påminde flera om barndomen i Ukraina.
Det känns som hemma här. Det är som att gå tillbaka till barndomen. Och samtidigt lär jag mig om Sverige,
sa en av deltagarna.
Turen blev inte bara en inblick i svensk historia – den blev också ett tillfälle att öva svenska språket i ett levande, konkret sammanhang. Det ställdes frågor, utbyttes tankar, och med hjälp av deltagare från arbetsträningen – som stöttade i språket och samtalet – blev guidningen tillgänglig och inkluderande för alla.
Arbetsträning som bygger broar
Deltagarna i arbetsträningen på Sensus bidrog på flera sätt denna dag. Förutom att hjälpa till med mottagande och servering deltog de själva i den guidade turen, stöttade andra i samtal och språk.
Arbetsträningen på Sensus handlar om att växa, utvecklas och få känna sig viktig. Den här dagen visade tydligt hur mycket styrka det finns i att få bidra, vara med och skapa något tillsammans.
Ensamhet byts mot samhörighet
Projektet I sällskap syftar till att förebygga ofrivillig ensamhet och skapa sociala sammanhang där människor känner att de hör till. Dagens möte i Sollentuna visade hur kraftfullt det är att få samlas kring något gemensamt – oavsett bakgrund, språk eller livssituation.
På Sensus tror vi på samarbete mellan projekt och människor. Vi lyfter fram varje individs styrkor och bygger relationer som skapar tillhörighet. Både I sällskap och Stand by me bär på samma hjärta: att inkludera, lyssna och ge plats för alla,
säger Sofia Lim, handledare på arbetsträningen.
#arbetsträningsprogrammet
Sensus arbetsträning
Sensus i Stockholm erbjuder arbetsträning och förstärkt arbetsträning inom administration samt olika uppgifter som bottnar i våra verksamheter. Vi erbjuder även tjänsten stöd till personligt biträde.
Hos oss får deltagarna arbetsträna med olika uppgifter som har bäring på såväl Sensus verksamheter som de föreningar och organisationer som finns i vår sfär. Vi utgår från deltagarnas behov och förmågor för att hitta lämpliga uppgifter.