Sensus

Nordfest slår upp portarna med hård musik i världsklass

29 september, 2026
  • Musik – Band och artister
  • Musik – Instrument och sång

Den 23–24 oktober fylls Sundsvall av black metal, death metal och tung musik i världsklass när Nordfest drar igång för ett nytt år. Tolv band, två scener och en festival med 15 år på nacken där Sensus är med och arrangerar Scen Sensus.

Nordfest har arrangerats av Club Deströyer sedan 2009 och har under åren vuxit till en av Norrlands mest etablerade metalfestivaler. Sensus har under lång tid samarbetat med Club Deströyer, en arrangörsförening i Sundsvall som driver klubbkvällar och livemusik inom den tyngre skalan.

Många band som samarbetar med oss har genom åren fått chansen att spela på antingen ordinarie klubbkvällar eller på Nordfest. Under festivalen driver vi också Scen Sensus, en klubbscen med plats för runt 250 personer, dit band med koppling till Sensus får spela.

Andreas Lindman, en av personerna bakom Club Deströyer, lyfter stämningen som det han ser fram emot allra mest inför årets festival:

– Det är stämningen som gör det extra speciellt. Den är väldigt familjär. Det är många stammisar som reser till Sundsvall och då får man chansen att träffa dem igen.

Festivalen startade 2009 i en lokal för max 120 personer, med bandet Dismember på scen. Nu är det svenska dödsmetallbandet tillbaka, och det är en av de spelningar som Andreas ser fram emot mest.

– Det har hänt mycket med bandet sedan 2009, men nu är de tillbaka i sin originaluppsättning igen, vilket känns mycket intressant. Även norskarna i Aura Noir ser jag fram emot – det är ett väldigt kultigt och kreddigt band, tillägger Andreas.

Sundsvallsbandet Förfall på Scen Sensus

En av akterna på Scen Sensus är Förfall, ett ungt band med djupa rötter i Sundsvalls musikscen. Alla medlemmar är från stan och har länge haft samarbete med oss på Sensus. Musiken är rå, atmosfärisk black metal.

Björn Sundström spelar i bandet men har också en annan roll under festivalen, som ljudtekniker. Han beskriver samarbetet med Club Deströyer som något utöver det vanliga.

– Det är ett sammansvetsat gäng som gjort det här så länge, där alla har sin plats. Det är enkelt, roligt och en bra gemenskap, säger Björn.

Bland sina starkaste minnen från festivalens historia lyfter han Ultra Silvam, ett band som nu återvänder.

– Det var en riktig överkörning när Ultra Silvam spelade hos oss för första gången. Nu kommer de tillbaka, och det ser jag verkligen fram emot, säger Björn.

Årets band på Nordfest 2026

Tolv band fördelade på två scener under två dagar.

Fredag 23 oktober: Aura Noir, Vanhelgd, Lömsk, Malakhim, Svederna, Förfall

Lördag 24 oktober: Dismember, Afsky, In Aeternum, Harrowed, Ultra Silvam, Gluttony

Banden på Scen Sensus är utvalda bland akter från hela landet som samarbetar med Sensus. Vill du veta mer om hur vi arbetar med urval inför Nordfest kan du läsa vår tidigare nyhet.

Nordfest 2026 affisch: 2 dagar, 2 scener, 12 band. Fredag: Aura Noir, Vanhelgd, Lömsk, Malakhim, Svederna, Förfall. Lördag: Dismember, Afsky, In Aeternum, Harrowed, Ultra Silvam, Gluttony. 23–24 oktober, Club Deströyer, Sundsvall.
Nordfest 2026 affisch: 2 dagar, 2 scener, 12 band. Fredag: Aura Noir, Vanhelgd, Lömsk, Malakhim, Svederna, Förfall. Lördag: Dismember, Afsky, In Aeternum, Harrowed, Ultra Silvam, Gluttony. 23–24 oktober, Club Deströyer, Sundsvall.