En möjlighet för alla att skapa film

23 maj, 2025
  • Media och kommunikation

I höst startar vi en ny kurs i Gävle som kombinerar praktisk filmproduktion med möjligheten att utveckla sina berättelser. Deltagarna får vägledning att ta sina idéer från koncept till färdig film under en erfaren handledares ledning.

10 september drar vi igång kursen "Från idé till färdig film" för att ge både nybörjare och de med viss erfarenhet inom filmskapande en chans att utvecklas.

Kursen syftar till att stärka deltagarnas färdigheter och kreativitet inom filmproduktion.

Möjligheter för kreativt uttryck

Kursen ger deltagarna chansen att förverkliga sina filmidéer och utveckla sina färdigheter inom filmproduktion. Med fokus på praktiskt lärande och kreativt uttryck, erbjuder den en unik möjlighet att utforska filmens värld.

Kursen är utformad för att göra kultur och utbildning tillgänglig för alla, oavsett bakgrund eller tidigare erfarenhet, och främjar därmed ett brett deltagande.

Professionell vägledning

Under ledning av den erfarne frilansfotografen och filmaren Petter Elfsberg får deltagarna lära sig allt från att utveckla en filmidé och skriva manus till att hantera kamerateknik och redigering.

Kursens målsättning är att varje deltagare ska skapa en egen film som inkluderar både utomhus- och inomhusscener, studiointervjuer, voice over och musik.

Inkludering och tillgänglighet

En av de mest betydelsefulla aspekterna av denna kurs är Sensus engagemang för att inkludera personer som står långt från arbetsmarknaden. Genom särskilda medel kan Sensus erbjuda ett subventionerat kurspris för arbetssökande, vilket gör det möjligt för fler att delta och utveckla sina färdigheter inom filmskapande.

Detta initiativ är en del av Sensus bredare arbete för att främja inkludering och skapa möjligheter för alla att delta i kulturella och kreativa aktiviteter.

Läs mer och anmäl dig.