
Starta en studiecirkel
En studiecirkel är ett fantastiskt sätt att mötas, utvecklas och lära av varandra. Basen i vår verksamhet är studiecirkeln, en grupp människor som utifrån sina behov och intressen söker kunskap tillsammans.
En studiehandledning för dig som vill starta en studiecirkel i samtalskonceptet Snacka om samhället – studiecirkeln som vill få fler svenskar engagerade i samhällsdebatten.
Snacka om samhället är studiecirkeln som vill få fler svenskar engagerade i samhällsdebatten. Att fler ska hitta sin väg in i diskussionen om vilket samhälle vi vill ha. Vi utgår från allas egen vardag, vi pratar respektfullt, med nyfikenhet och utan partipolitik om frågorna som vi tycker är viktigast. Det kan handla om kulturen, flyktingpolitiken, skolan, demokratin, klimathotet eller välfärden, för att ta några exempel.
Tillsammans får vi nya perspektiv och engagemang. Som deltagare väljer du tillsammans med cirkelledaren ett ämne som är viktigt för just dig, och så fördjupar vi oss i det genom diskussioner. Allas perspektiv är viktiga! Alla får prata till punkt och vi har högt i tak. Men cirkelledaren ställer också en del av de jobbiga frågorna. De som man ibland slipper när man diskuterar med vänner.
Den här studiehandledning har tagits fram för cirkelledare som vill starta upp studiecirklar i samtalskonceptet Snacka om samhället. Idén till Snacka om samhället kommer från frilandsjournalisten Linda Thulin som tillsammans med Sensus i Halmstad har utvecklat det till ett koncept för studiecirklar.
En studiecirkel är ett fantastiskt sätt att mötas, utvecklas och lära av varandra. Basen i vår verksamhet är studiecirkeln, en grupp människor som utifrån sina behov och intressen söker kunskap tillsammans.