Sensus
Distans

Teslastrejken och kampen om framtiden

Om Sveriges längsta arbetsmarknadskonflikt och dess påverkan på den svenska modellen.

Startdatum

10 september 2026

Veckodag

Torsdag

Tid

Kl 13:00 - 15:30

Omfattning

1 tillfälle, 3 studietimmar

Plats

På distans

Pris

Kostnadsfritt

Antal platser kvar

Fler än 5 platser kvar

Teslastrejken och kampen om framtiden

Den 27 oktober 2023 inledde fackförbundet IF Metall världens första och hittills enda strejk mot Tesla – en frontalkrock mellan planetens rikaste man och den svenska modellen. Snart anslöt sig fjorton fackförbund i fyra länder, alltifrån hamnarbetare och elektriker till brevbärare och städare. Det skulle bli Sveriges längsta arbetsmarknadskonflikt i modern tid. Strejken avslutades utan tecknat kollektivavtal i augusti 2026.

I den här utbildningen diskuterar vi:

  • Vilka lärdomar kan vi dra från strejken?
  • Vilken betydelse har strejken för den svenska modellen?
  • Vilken roll har Elon Musk spelat i konflikten?
  • Hur på­verkade strejken den gröna omställningen?

German Bender är utredningschef på tankesmedjan Arena Idé och forskare knuten till Handelshögskolan och Harvard. Han har skrivit om Teslastrejken i svenska och internationella medier sedan den inleddes.

Datum: 10 september

Tid: 13.00-15.30

Plats: Teams-länk skickas ut senast dagen innan.

Tips! Skapa gärna en egen kalenderbokning och klistra in Teams-länken redan nu!

Anslut till mötet nu

Mötes-ID: 346 694 275 880 513

Lösenord: KG7up62e

Sista anmälningsdag: 8 september.

Kostnadsfritt men väldigt viktigt att avanmäla sig om man får förhinder!

OBS! Ange ditt mobilnummer i anmälan så vi kan nå dig med kort varsel, om sjukdom eller annat oväntat gör att vi behöver ställa in.

Målgruppen är fackligt förtroendevalda, ombudsmän och andra anställda från fackförbund inom TCO och SACO.

Arrangemangsid: 1660231

Kontaktperson

Utskriftsmöjligheter