Sensus
STOCKHOLM

Sensus Case: DIY-bokning med Hilma Kekkonen Orrell

Vill du få fler spelningar och bli bättre på att presentera din musik? Här får du verktyg för att nå ut, väcka intresse och bygga hållbara kontakter i musikbranschen.

Startdatum

2 juni 2026

Veckodag

Tisdag

Tid

Kl 18:00 - 20:15

Omfattning

3 tillfällen, 12 studietimmar

Plats

Sensus Stockholm MedborgarhusetSensus studieförbund ej specifik sal

Medborgarplatsen 4 10268 STOCKHOLM

Pris

Kostnadsfritt

Antal platser kvar

Fler än 5 platser kvar

Få fler spelningar och stärk din artistpresentation

Vill du nå ut med din musik och bli tryggare i att presentera dig själv som artist eller musikgrupp? I den här kursen får du konkreta verktyg för att kunna nå ut med musiken på ett professionellt och hållbart sätt.

Tillsammans tittar vi på hur du kan skapa bra material för att presentera dig, skriva tydligare och mer genomtänkta gig-mail och bygga relationer med arrangörer och bokare. Du får också en inblick i hur arrangörer tänker och vad som kan göra att just din musik väcker intresse.

Det här får du med dig

Du får möjlighet att utveckla ditt sätt att kommunicera kring din musik, både i text och bild. Vi pratar också om nätverkande, varumärke och hur du kan skapa fler möjligheter för framtida spelningar.

För dig som

Kursen passar dig som vill ta nästa steg i ditt musikskapande och bli säkrare på hur du presenterar och sprider din musik. Kostnadsfritt för dig som har aktiv studiecirkel med Sensus.

Arrangemangsid: 1661815

Ledare

Hilma Kekkonen Orrell

Kontaktperson

Utskriftsmöjligheter