Bild: Klara Rundblom

FJÄLLBACKA

Pilgrims walk för future 2025, Uddevalla

Livet pågår här – En vandring för liv i hav och vid kust! Följ med på livsviktig vandring längs med västkusten i sommar.

Startdatum

3 augusti 2025

Veckodagar

Måndag, Tisdag, Onsdag, Torsdag, Fredag, Söndag

Tid

Se beskrivning

Plats

Fjällbacka församlingshem

45740 FJÄLLBACKA

Pris

1500 kr

Antal platser kvar

Fler än 5 platser kvar

Vill du bli en del av Pilgrim's Walk for Future i sommar?

Under sista veckan i juli, hela augusti och till mitten av september bjuder vi in till sex olika klimatvandringar efter Bohusläns kust. Här kan du anmäla dig till sommarens andra vandring, som avslutas i Uddevalla.

Varje vecka inleds söndag eftermiddag med en måltid och avslutas med en klimatmanifestation i den hamn där Håpets katedral finns. Under veckan vandrar vi 15-20 km per dag. Vi sover enkelt på golv i församlingshem med luftmadrass och sovsäck. Under veckan hjälps vi åt med matlagning och andra gemensamma sysslor.

Varje vecka leds av vandringsledare som håller i samlingar och reflektioner kring temat Livet pågår här – En vandring för liv i hav och vid kust!

Läs mer här.

Datum

Söndag 3 augusti juli kl 17.00 till fredag 8 augusti.

Startplats

Fjällbacka församlingshem, Fjällbacka

Slutplats

Uddevalla

Självkostnadspris

Deltagaravgiften är 1 500 kronor. Om du har begränsad möjlighet att betala fullpris, kontakta oss så ska vi se vad vi kan göra.

Övrigt

Vi välkomnar dagsvandrare, hör av dig till vandringsledaren via mail eller telefon för att få veta mer.

Vandringsledare

Annika Spalde, diakon, Uddevalla pastorat. Jag har haft förmånen att få arbeta med Pilgrim’s Walk for Future sedan 2021 då vi startade genom att planera och genomföra den långa vandringen från Vadstena till klimattoppmötet i Glasgow. Det har varit fantastiskt på många sätt att få kombinera den andliga praktiken pilgrimsvandring med ett politiskt engagemang och budskap. Vi går för jorden och alla varelser här!

Tone Faye Jacobsen. Jag heter Tone Faye och är församlingspedagog. Jag har ett starkt friluftsintresse och har ägnat mitt liv åt att sprida kunskap i natur- och miljöfrågor. För två år sedan pilgrimsseglade jag över Nordsjön för att utforska keltisk spiritualitet på Iona. I sommar sprider Hoppets katedral ljus i mörkret, korsar gränsen från Norge och är ett tecken på havets gränslöshet och nödläge. Låt oss pilgrimsvandra för hopp!

Minde Passby, prästkandidat. Jag är prästkandidat för Göteborgs stift, studerar teologi på heltid och är bland annat aktiv i Uddevalla pastorats pilgrimsarbete. Jag börjande mitt pilgrimsvandrande 2014 med en månad på Camino de Santiago, en omvälvande upplevelse av gemenskap och växande i tro. Många har vandringarna blivit sedan dess, både korta och längre - men pilgrimslivet försätter vara en plats där jag möter Gud och andra människor på ett annat sätt än i vardagen. Jag är pilgrimsledare sedan ett år tillbaka, och det är en ynnest att då leda och dela med mig av något som betytt så mycket i mitt liv.

****

Vandringarna arrangeras av Masthuggs församling och Pilgrimscentrum Göteborg i samverkan med Sensus studieförbund.

Arrangemangsid: 1626041

Utskriftsmöjligheter