Välkommen till en fördjupningskurs om Music Mind Games - en metod för att lära ut musikteori till barn och ungdomar. Michiko Yurko, en amerikansk-japansk suzukilärare, ligger bakom detta genomtänkta, pedagogiska och framförallt lekfulla material som används över hela världen.
Aktiviteten är påbörjad och full
Måndag, Tisdag, Onsdag
Kl 9:00 - 16:00
3 tillfällen, 24 studietimmar
2700 kr
Fullbokat
Denna kurs är en tre-dagars fördjupningskurs. Det krävs att man har gått en förberedande kurs innan och när du gått kursen erhåller du ett diplom där det står att du genomgått hela kurs Unit 1/Nivå 1.
Preliminärt dagsprogram alla dagarna
8.30 Start med fika
9.00 Arbetspass
12.00 Lunch och prat
13.00 Arbetspass
14.30 Fika
15.00 Pass
16.00 Slut
Material OBS! Alla ska ha med ett eget ”Puppy pack”samt kursboken ”Music Mind Games: Unit 1/book” Finns att köpa från Echo musik (bra pris) eller www.musikskolan.se
Kursledare Magdalena Prahl Broström är Sveriges enda Teacher Trainer inom Music Mind Games och fortbildar lärare och kyrkomusiker över hela Sverige. Hon arbetar även som pianometodiklärare på Musikhögskolan i Malmö.
Kostnad 2700kr. Fika ingår. Lunch ordnas på egen hand. Det finns gott om restauranger i Malmö, och vi har kylskåp/mikro i lokalerna om man vill ha med matsäck.
Övrig information Vi har ett maxantal på 15 personer som kan ses fysiskt, föst till kvarn.
Vi följer Folkhälsomyndighetens rekommendationer och förbehåller oss rätten att anpassa kursen efter de rekommendationer som finns.
Arrangemangsnummer: 323755