Sensus
NORRKÖPING

MoaMix - vi lär känna Moa Martinsson: fördjupande samtalsträffar

Djupdykning i Moa Martinssons liv och författarskap.

Datum

4 juni 2026

Dag

Torsdag

Tid

Kl 18:00 - 19:30

Plats

Norrköpings StadsmuseumGrå huset

Holmbrogränden 2 60221 NORRKÖPING

Pris

Se beskrivning

Är du nyfiken på Moa Martinson och hennes författarskap? Skulle du vilja lära dig ännu mer om henne? Under våren kommer vi träffas vid 4 tillfällen för att dyka ner i Moas värld: hennes liv, hennes texter och alla de små historierna där emellan. Vi kallar det för Moa Mix – ett koncept där vi närmar oss Moa på olika sätt i en härlig blandning av perspektiv, överraskningar och Moa-magi! Inga förkunskaper behövs, bara en nyfikenhet på människan bakom orden.

Torsdag 4 juni: – Moa fördjupning: ett fördjupat samtal där vi tillsammans med guide Åsa Birgersson djupdyker in i Moa Martinssons liv och författarskap.

Vi ses i vackra Grå Huset i Norrköpings Stadsmuseum för fika, samtal och lärande.

Samling: Gråhuset vid Stadsmuseets innergård

Vårens samtliga gruppträffar: 7 maj, 21 maj, 4 juni, 14 juni (resa till Johannesdal).

Vi erbjuder 12 platser i samtalsgruppen. Träffarna är kostnadsfria utöver resan till Johannesdal som sker till självkostnadspris. Ca. kostnad för resa: 300-400kr. 

Begränsat antal platser. Läs mer och boka din plats via denna länk.

OBS! Bokning gäller som anmälan till alla träffar i samtalsserien, inklusive resan. Har man ej möjlighet att delta vid alla tillfällena så går det bra att vara med ändå, på de datum som går.

Vid frågor: stadsmuseet@norrkoping.se

Varmt välkommen!

Arrangemangsid: 1659403

Medverkande

Åsa Birgersson

Kontaktperson

Kontor

Utskriftsmöjligheter