Sensus
GÖTEBORG

Marknadsföring inkl. sociala medier & Canva

Nå ut i dagens brus – så marknadsför du din förening

Startdatum

7 november 2026

Veckodag

Lördag

Tid

Kl 9:00 - 16:00

Omfattning

1 tillfälle, 6 studietimmar

Plats

Mötesplatsen - Göteborgs föreningscenterKonferenslokal

Södra Allégatan 1B 41301 GÖTEBORG

Pris

Kostnadsfritt

Antal platser kvar

Gott om platser kvar

Få din förening att synas!

Hur får vi mer publik till våra evenemang eller vår konsert? Hur rekryterar vi fler personer? Varför syns inte mina Facebookinlägg och vilka sociala medier måste vi ha?

Genom praktiska övningar och konkreta råd ringar vi in er förenings behov, målgrupp och strävan. Vi går igenom hur man marknadsför i de sociala kanalerna, når ut i dagens brus och hur man kan tänka för att fortsätta växa som förening.

Kursledare: Annie Simlund

Annie Simlund är utbildad grafisk designer och kulturprojektledare som har studerat både i Sverige och utomlands med examen från HDK-Valand, Yrgo och Kulturverkstan. Hon har tidigare arbetat med design på reklambyrå och som verksamhetsutvecklare på studieförbund, som PR-ansvarig och arrangör i föreningslivet, frilansat som som illustratör och producent och undervisat i design

OBS! Arrangemanget är kostnadsfritt men vid utebliven närvaro debiteras en no show-avgift på 250 kr


GFC ordnar med en macka till förmiddagen, wraps till lunch och kaka på eftermiddagen.

Arrangemangsid: 1657690

Ledare

Annie Simlund

Kontaktperson

Utskriftsmöjligheter