Bild: Daniel Kyhlström
Lär känna material och grunderna i att arbeta med läder. Vi lär oss mer om att återbruka läder samt använda spill i hantverket. Möjligheterna är många och roliga. Det finns många olika varianter som passar för olika saker.
8 mars 2025
Lördag
Kl 10:00 - 15:45
1 tillfälle, 8 studietimmar
850 kr
Fler än 5 platser kvar
På förmiddagen går vi igenom teori, verktyg och material samt har inspirerande genomgångar av olika tekniker och metoder.
På eftermiddagen blir det praktiskt arbete där vi hantverkar något av följande armband, korthållare eller nyckelhållare eller om du hinner så kan du göra flera olika. Vi lär oss mer om att välja material, mått och skärning, hål och gaffelslag, sömnad, bränning och punsning.
Du behöver inte ha med eget material eller verktyg. Alla verktyg som vi kommer använda finns att låna och material ingår i kursavgiften.
Ledare för kursdagen är Daniel Kyhlström.
Inga förkunskaper krävs.
Kortare lunchuppehåll om 30 minuter, medtag egen lunch. Det finns kylskåp samt micro att tillgå på plats.
Begränsat antal platser.
Arrangemangsid: 1621255