Sensus
Falun

Existentiell Hållbarhetsvecka: Varför är det så svårt att låta bli att shoppa?- Johanna Flood

I den här föreläsningen tar Johanna Flood, författare till boken Konsumindre, med oss på en resa genom konsumtion, känslor och de krafter som får oss att vilja ha mer. Varför shoppar vi när vi är stressade, uttråkade eller vill belöna oss själva? Blir vi faktiskt lyckligare av allt vi köper?

Datum

10 november 2026

Dag

Tisdag

Tid

Kl 18:00 - 19:30

Plats

Gamla elverket

Ölandsgatan 8 79160 Falun

Pris

Kostnadsfritt

Och vad händer när vi börjar ställa frågan: Vilket liv försöker jag köpa mig till?

Med forskning, humor och egna erfarenheter visar Johanna hur vi kan stå emot konsumtionstrycket och hitta andra sätt att få det vi egentligen söker.

Kanske behöver vi inte mer. Kanske behöver vi lära oss att leva mer med lagom.

Johanna kommer också att berätta om sin nya bok för barn, Ina och Isbjörnsklubben, och Isbjörnsklubben en klubb med 100 uppdrag för vanliga och ovanliga barn som vill hjälpa isbjörnarna tillsammans med andra.

Johanna Flood är författare till boken Konsumindre och hållbarhetsexpert med lång erfarenhet av att arbeta med hållbarhetsfrågor i näringslivet, bland annat som global miljöchef på Hitachi Energy. I föreläsningen Konsumindre kombinerar hon hållbarhet, beteendepsykologi och stoicism för att utforska varför vi konsumerar som vi gör – och hur vi kan leva mer med mindre.


Tid: 10 november kl 18.00-19.30

Plats: Gamla Elverket, Falun, Ölandsgatan 8, lokal: Folkbildaren

Anmälan: Föranmälan för att säkra din plats

Kostnad: Kostnadsfritt-  programmet är en del i Sensus Existentiella Hållbarhetsvecka. Vi bjuder på ekologiskt kaffe och te!

Existentiell hållbarhetsvecka

Det här arrangemanget är en del av Sensus Existentiella hållbarhetsvecka. Existentiell hållbarhet handlar om människors relation till sig själva, varandra och den natur som vi alla är en del av. Under veckan utforskar vi hur omställningen till ett existentiellt hållbart samhälle kan se ut genom föreläsningar, workshops och kulturevenemang.

Se hela programmet här

Föreläsningen ges i samarbete med TCO i Dalarna och Movendi Falun, den kommer att spelas in.

Varmt välkommen till föreläsningen!

Arrangemangsid: 1675674

I samarbete med

Kontaktperson

Kontor

Falun (Gruvgatan)

dalarna@sensus.se

Utskriftsmöjligheter