Sensus
KALMAR

Existentiell hållbarhetsvecka: Campfire stories med Mattias Olsson

Mattias Olsson är filmaren som fångar vår tids stora omställningsfrågor. Genom sina filmer porträtterar han människor och sammanhang som på olika vis lever i omställningen redan nu. Under kvällen ser vi ett par filmer och lyssnar till Mattias om engagemang och skapande utanför boxen.

Datum

10 november 2026

Dag

Tisdag

Tid

Kl 18:00 - 20:00

Plats

Sensus KalmarVåning 1

Trädgårdsgatan 12 39249 KALMAR

Pris

Kostnadsfritt

VAD

Filmvisning med efterföljande kollektivt samtal där Klimataktion Kalmar modererar. Det handlar om inspiration, hållbarhet i en större kontext och långsamhetens vikt när vi ska ställa om och skapa förändring. Vi hoppas att du går ifrån kvällen med mer tankar och energi än när när du kom!

NÄR

10 november, kl 18.00-20.00

ANMÄLAN

Kvällen är kostnadsfri men det är fint med en anmälan för att kunna förbereda fika från Folk och Frö till självkostnadspris. Inget måste - det går också bra att bara dyka upp!

Du kan titta på fler av Mattias filmer och hans projekt på hemsidan: Campfire stories

Kvällen arrangeras av Sensus tillsammans med Klimataktion Kalmar, Folk och frö samt Energihuset.

Film 1: "Kinfolk". Med Vandana Shiva and Maria Westerberg

Kinfolk för samman två kvinnor som aldrig har träffats, men vars liv och arbete på märkliga sätt speglar varandra över kontinenterna.

När miljötänkaren och aktivisten Vandana Shiva besöker en liten ort i Sverige spelar dokumentärfilmaren Mattias Olsson in ett samtal med henne om skogar, biologisk mångfald och vad aktivism egentligen kan vara. Inspelningen skickar han sedan till Maria Westerberg – en svensk konstnär, poet och skogsaktivist.

Medan Maria lyssnar på Vandanas ord fortsätter hon sitt arbete i skogen och sin ateljé. Två världar som på ytan är långt ifrån varandra börjar sakta flätas samman. Den ena rösten ställer frågor om vad det innebär att höra till en levande värld. Den andra svarar genom att göra.

Kinfolk är en film om aktivism, omsorg och möjligheten att förändra världen genom de små handlingar som redan finns inom räckhåll. För kanske är det vi gör, hur litet det än verkar, redan en del av något mycket större.

Film 2: "Drawn from Earth" med Caroline Ross

Genom den brittiska konstnären Caroline Ross arbete och livssyn utforskar Drawn from Earth sambanden mellan kreativitet, daoism, kroppslig praktik och vår relation till den levande världen.

Caroline tillverkar sina egna konstnärsmaterial från naturen – pigment, bläck, pasteller, papper och penslar – och låter arbetet med jord, sten, växter och andra material bli en del av själva skapandet. För henne är konsten nära förbunden med Tai Chi och med en daoistisk praktik där uppmärksamhet, relation och förmågan att inte tvinga fram ett resultat står i centrum.

Genom hennes berättelse löper en större fråga: hur kan vi förhålla oss till den berättelse om separation som präglar så mycket av det moderna livet? Och vad blir möjligt när vi börjar se sprickorna i den berättelsen – och återupptäcker vår plats i det vi själva är en del av?

***

Existentiell hållbarhetsvecka

Det här arrangemanget är en del av Sensus Existentiella hållbarhetsvecka. Existentiell hållbarhet handlar om människors relation till sig själva, varandra och den natur som vi alla är en del av. Under veckan utforskar vi hur omställningen till ett existentiellt hållbart samhälle kan se ut genom digitala och fysiska arrangemang runt om i landet som är öppna för alla.

Se hela programmet här.

Arrangemangsid: 1673123

I samarbete med

Kontaktperson

Utskriftsmöjligheter