Filosof Jonna Bornemark och Julia Engborg (Sensus studieförbund) möts i några av vår tids stora omställningsfrågor. Digitalt via Vi Måsta Prata-studion.
26 januari 2027
Tisdag
Kl 12:00 - 13:00
På distans
Kostnadsfritt
Våra sätt att vara människa har lett till en djup separation mellan människa och den övriga naturen; vi skövlar både i det inre och det yttre. Vi bränner ut oss själva och jordens temperatur ökar. Hur hittar och skapar vi nygamla sätt att vara människa på? Tillsammans utforskar vi vad det kan vara att vrida världen och använda de folkbildningsmuskler som är en del av vår kollektiva historia.
Lunchsamtalet arrangeras av studieförbundens hållbarhetsnätverk och är en del av en längre föreläsningsserie om studieförbundens olika ingångar och roller i omställningen.
Medverkande: Jonna Bornemark och Julia Engborg
Arrangemangsid: 1677657