Välkommen till höstens andra digitala frukostmöte med Idealitet i kyrkan i fokus, med rubriken: Upptäckter på vägen, idealitet och möjliggörande process.
16 oktober 2026
Fredag
Kl 8:30 - 9:30
1 tillfälle, 1 studietimmar
På distans
Kostnadsfritt
Gott om platser kvar
Välkommen till höstens andra digitala frukostmöte med Idealitet i kyrkan i fokus, med rubriken Upptäckter på vägen, idealitet och möjliggörande process.
Emma Malmström är kyrkoherde i Vist Vårdnäs pastorat och har lett arbetet som blev till grunden för hela tänket med Församlingsinstruktionen. Frågan Vilka är vi som kyrka? var given medan frågan Vad är det egentligen vi ska göra? kom att bli en upptäckt i processen, som i sin tur ledde fram till frågan Hur gör vi det i så fall?
Emma berättar om sina erfarenheter och Vist Vårdnäs process mot en Församlingsinstruktion som tar kyrkosynsfrågan till hjälp för att hitta vägledning och riktning. Är det klart nu eller är det nu det börjar?
Varmt välkomna!
OBS! Länk till träffen skickas ut dagen innan.
Arrangemangsid: 1671690