Sensus
SKELLEFTEÅ

En dag med Biskop Thomas: Gåvan att bli lyft och kraften att lyfta andra

Välkommen till en dag för dig som söker fördjupning i livet med Gud. Under dagen får vi ta del av undervisning, samtal, bön och inspiration från Anafora retreatfarm i Egypten – en plats för andlig fördjupning, enkelhet, bön, arbete och gemenskap.

Startdatum

23 september 2026

Veckodag

Onsdag

Tid

Kl 9:00 - 21:00

Pris

Se beskrivning

Antal platser kvar

Gott om platser kvar

Anafora har vuxit fram som en kristen mötesplats i den egyptiska öknen, där människor från olika sammanhang samlas för retreat, vila, Gudsliv och fördjupning. Här får tro och vardag höra ihop. Bön och handling bär varandra, och den enskilda människans liv sätts i relation till gemenskap, skapelse och tjänst för andra.

Med Biskop Thomas som vägledare får vi under dagen lyssna till erfarenheter och perspektiv från Anafora och Koptiska kyrkan. Tillsammans får vi utforska vad det innebär att bli lyft – och att själv lyfta andra. Det mesta av dagen kommer vara på engelska men det finns möjlighet att få tolkning till svenska om du anger det i anmälan.

Under eftermiddagen kan man välja seminarier, även det anges i anmälan.

Om du bara ämnar vara med på kvällstid så är det kostnadsfritt och behövs ingen anmälan. Däremot så behöver vi en anmälan om du tänker vara med på den gemensamma middagen. Middagen kostar 100 kr.

Arrangörer: Svenska kyrkan och Svenska kyrkans unga i Luleå stift i samverkan med Sensus

Dagens program och valbara pass


Anmälan

Arrangemangsid: 1661264

Ledare

Elisabeth Asplund

Kontaktperson

Utskriftsmöjligheter