Bild: Fredrik Lundblad
Sensus firar nya lokaler och lyfter den Multireligiösa almanackan
Sensus Göteborg har flyttat till nya lokaler i Haga. Lokalerna invigdes fredagen den 26 september med en frukost där regionchef Marie Langaard symboliskt knöt ett band istället för att klippa det, tillsammans med domprosten Stefan Hiller från Göteborgs domkyrkopastorat. I samband med invigningen passade Sensus även på att presentera nästa års Multireligiösa almanacka.
Sensus i Göteborg har flyttat från sina tidigare 1 200 kvadratmeter kontor och verksamhetslokaler på Södra Hamngatan till cirka 300 kvadratmeter i de nya lokalerna på Haga Östergata. Bakgrunden är bland annat att folkbildningen står under hårt ekonomiskt tryck. Från och med nästa år kommer det statliga anslaget till alla studieförbund att totalt ha minskat med 30 %. Ett sätt att hantera de minskade resurserna är att se över lokalkostnaderna.
– Vi är så glada över att vår i särklass största medlemsorganisation har sträckt ut handen och erbjudit oss möjligheten att bli deras hyresgäster, berättade Marie i sitt inledningstal, med hänvisning till Svenska kyrkan i Göteborgs domkyrkopastorat som är den nya hyresvärden.
– För det är tillsammans vi blir bra, och det är tillsammans vi gör varandra bra, fortsatte Marie.

Sensus knyter band med Svenska kyrkan
Istället för att klippa ett band valde Marie, tillsammans med Stefan Hiller från Göteborgs domkyrkopastorat, att knyta ett grönt band som en symbol för hopp, mod och växande hos Svenska kyrkan.
– Ett grönt band kan också symbolisera Sensus arbete med hållbarhet och särskilt vårt profilområde existentiell hållbarhet, förklarade Marie.
Under invigningen överlämnade Stefan Hiller ikonen Treenigheten, ett klassiskt uttryck för den gemenskap som Gud bjuder in till och som också speglas i våra liv.
– Hur ljuvliga är ej dina boningar, citerade han ur Psaltaren 84 och önskade all välgång och välsignelse för det fortsatta arbetet tillsammans.
– Och så får vi lite hyra också, tillade han med glimten i ögat.

Multireligiösa almanackan
Efter invigningsceremonin var det dags för lanseringen av nästa års Multireligiösa almanacka.
Fredrik Lundblad, kommunikatör på Sensus, berättade hur idén till almanackan föddes ur Sensus arbete med utställningen Gud har 99 namn. Utställningen presenterade sex världsreligioner genom sju teman, där ett av dem var tid och högtider. Det var just utifrån detta tema som idén om en multireligiös almanacka tog form.
– Hur ska vi lära oss att leva tillsammans med olika världsuppfattningar? Hur byter vi konflikt och misstro mot dialog och ömsesidig respekt? Detta var några av de frågor som låg till grund för Gud har 99 namn, och som också blev syftet med almanackan, förklarade Fredrik.
När Sensus tog över utställningen 2004 publicerades den första Multireligiösa almanackan. Den som kommer 2026 blir den 23:e i ordningen

Rundvandring i de nya lokalerna
Efter frukosten fortsatte programmet med en rundvandring i Sensus nya lokaler. Besökarna fick möjlighet att utforska de ljusa och moderna arbetsytorna, skapade av arkitekterna på Case Studio. Målet har varit att binda samman två separata lokaler, med folkbildningens grundsten, samtalet, i centrum. Här ska samtalet ske i ögonhöjd, genom ömsesidig dialog, och rummet ska stödja både möten och kreativa aktiviteter.
– Lokalerna är utformade med runda bord, ett aktivitetsbaserat kontor och multifunktionella rum, vilket ger flexibilitet för allt från kurser och workshops till interna möten, avslutade Marie Langaard.

Fler bilder från invigningen
Multireligiösa almanackan
Multireligiösa almanackan har allt för dig som är nyfiken på det mångreligiösa Sverige. Häng den på väggen och få koll på Sveriges viktigaste högtidsdagar inom sex världsreligioner. Fördjupa dig i magasinsdelen med reportage, intervjuer och krönikor.