Ledarintroduktion i materialet "Meningen med mig"

19 maj, 2025
  • Samtal om livet

I våras arrangerade Sensus en ledarintroduktion i Malung för "Meningen med mig", ett samtalsmaterial som ger unga verktyg att hantera livets utmaningar. Evenemanget lockade deltagare från olika verksamheter som Malungs kommun, Kvinnojouren, församlingar i Dalarna och fritidsgårdar.

Under dagen fick ledarna möjlighet att utforska materialet, som är utformat för att stärka ungas identitet och psykiska hälsa. "Meningen med mig" är icke-konfessionellt och kan användas i olika sammanhang där unga möts.

Det erbjuder en plattform för samtal och reflektion och är avsett som en stödåtgärd för förebyggande samtalsarbete, snarare än för psykologisk terapi. Genom ledda samtal kan unga reflektera över sina känslor och livets mening.

– Proffsigt genomförd utbildning i ett svårt ämne. Nu är det upp till oss att göra något bra av detta. Svårigheten blir nog att få engagerade människor som tar del av detta ämne. I kvinnojouren är vi få som jobbar, därav är samarbetet med Svenska Kyrkan viktigt, sa en av deltagarna.

Meningen-med-mig-Malung-2

Med mål att stärka och förebygga

Materialet har utvecklats av Christina Lloyd, legitimerad psykoterapeut och doktor i religionspsykologi och existentiell hälsa, tillsammans med pedagoger och unga i Svenska kyrkan i Västerås stift. Det är forskningsbaserat och bygger på flera etablerade modeller, med målet att stärka och förebygga.

– Mycket matnyttigt, vi kikar nu på hur vi kan gå vidare tillsammans med andra aktörer, sa en annan av deltagarna.

Vi hoppas att denna dag har gett deltagarna värdefulla insikter och verktyg för att använda "Meningen med mig" i sina verksamheter och på så sätt stödja unga i deras personliga utveckling.

Meningen med mig

Samtalsmaterialet "Meningen med mig" handlar om att stärka ungas identitet och psykiska hälsa. I en serie av ledarledda träffar får unga möjlighet att reflektera och samtala om känslor och mening.

Läs mer om "Meningen med mig"