Sensus

Inferno fyllde 30 år med musik, gemenskap och framtidstro

4 maj, 2026
  • Musik – Band och artister

När Musikhuset Inferno i Katrineholm firade 30 år blev det en heldag med musik, gemenskap och stort engagemang. Med flaggan i topp, 15 band på scenen och besökare i alla åldrar blev jubileet både en fest och en påminnelse om vilken betydelse platsen har för ungas skapande och möten.

Musikhuset Inferno är en mötesplats för musikintresserade i Katrineholm, med replokaler, scen och studios för musikproduktion. Här kan människor utvecklas inom musik, arrangera konserter och skapa tillsammans. Bakom jubileumsarrangemanget stod medlemmarna i Infernos kulturförening.

Föreningen har vuxit fram genom en process där deltagare i huset blivit mer delaktiga i verksamheten och fått större förståelse för vad minskade statsbidrag till folkbildningen kan innebära för viktiga kulturmiljöer. Ur det har också ett starkt engagemang vuxit fram, och i år var det medlemmarna själva som bar festivalen.

Från stödspelning till jubileumsfestival

Förra årets stödspelning för att uppmärksamma husets situation blev ett startskott. Den visade vad som kan hända när människor går samman för att värna en viktig mötesplats. När Inferno nu fyllde 30 år blev jubileet också ett sätt att bygga vidare på den kraft som redan fanns i huset.

Arbetet med festivalen blev samtidigt ett lärande i praktiken. Tillsammans fick föreningens medlemmar erfarenhet av vad som krävs för att genomföra ett större arrangemang – från planering och samordning till själva festivaldagen. Det har stärkt både gemenskapen och tilliten i gruppen.

I föreningen möts olika musikstilar, erfarenheter och åldrar. Det märktes också under jubileet, där arrangörer, musiker och publik bidrog till den varma stämningen.

En dag fylld av musik

Mellan klockan 13 och 22 spelade 15 band under festivalen. Dagen till ära hade arrangörerna dessutom byggt en scen i en av replokalerna, ett uppskattat inslag som gav konserterna en nära och intensiv känsla.

Besökarna bjöds också på tacos från Restaurang Bruksholmen och tårta sponsrad av Ica Maxi – välkomna pauser i en lång dag fylld av musik och möten.

En viktig plats för unga i Katrineholm

– Kul att så många av Katrineholms ungdomar hittade till Musikhuset, säger Linda Gustafsson, verksamhetsutvecklare på Sensus. Vi märker att intresset för att spela i band har ökat.

Jubileet blev därmed inte bara en tillbakablick på 30 år av musikverksamhet, utan också en påminnelse om vilken betydelse Inferno har som plats för ungas skapande, uttryck och gemenskap.

Med både pepp och allvar

Invigningstalare var den lokala musikern Pekka Henriksson, som kickade igång dagen med både pepp och allvar. Det satte tonen för ett jubileum som rymde både firande och eftertanke.

När kvällen gick mot sitt slut samlades deltagare och besökare i en gemensam avslutning. På initiativ av Infernos kulturförenings ordförande Oskar Fridbäck sjöngs Ja, må du leva för jubilaren Inferno.

Kanske var det just där som dagen sammanfattades bäst: i glädjen, stoltheten och viljan att fortsätta skapa tillsammans.