Hjärt- och lungräddning på små barn

29 april, 2025
  • Friskvård och hälsa

Den 28 april hölls en uppskattad kurs i hjärt- och lungräddning för små barn på Sensus i Karlstad, där deltagarna fick värdefull kunskap om HLR och första hjälpen vid olycksfall.

Deltagarna fick lära sig hur man utför HLR anpassad för barn och hur man hanterar situationer där ett barn sätter något i halsen. Kursen täckte även första hjälpen vid olycksfall som brännskador, förgiftningar, fall- och skallskador, samt akuta sjukdomar.

HLR-Karlstad-2

Under kursen fanns det gott om tid för deltagarna att ställa frågor och utbyta erfarenheter i en lugn och trygg miljö. Praktiska övningar gav dem möjlighet att öva på att agera vid nödsituationer.

Vi hoppas att denna kurs bidrar till ökad trygghet i vardagen och ser fram emot att fortsätta dela med oss av vår kunskap.