Sensus

Åtta akter intar Hus 7 under premiären av Färskt Kött

19 februari, 2026
  • Musik – Band och artister
  • Musik – Instrument och sång

Den 21 mars arrangerar Sensus tillsammans med Slaktkyrkan/Hus 7 livekvällen Färskt Kött. Under en och samma kväll samlas åtta aktuella band och artister på en scen för ett gemensamt showcase som sätter fokus på nya uttryck och lovande musikskapare.

Bakom satsningen finns en ambition av att skapa en ny plattform för växande akter. Färskt Kött är både en konsertkväll och en markering av den roll som folkbildningen spelar i det svenska musiklandskapet. Enligt Slaktkyrkan och Hus 7 är kopplingen mellan svensk musikscen och studieförbundens arbete tydlig.

– Sverige är ett litet land, men vi är bra på att skapa miljöer där människor får tid och utrymme att utveckla sitt uttryck. Studieförbunden är en viktig del av den infrastrukturen. Där får band möjlighet att repa, testa idéer, göra misstag och växa utan omedelbara kommersiella krav. FÄRSKT KÖTT är ett sätt för oss att lyfta fram den processen och visa vad som händer när talanger får rätt förutsättningar, säger Sebastian, bokningsansvarig på Slaktkyrkan/Hus 7.

Mångfald i både ljud och uttryck

Publiken kan vänta sig en bredd av genrer, från spaghettiwestern och storslagen barockpop till distskrammel och bultande indiehjärta. På scen står Chamoon, Ftsum Beraki, Lucia Graff, Madminton, Lagun, Primula, Rebecka Reinhard och Wilma Holmes. Tillsammans representerar de olika genrer och uttryck, men alla delar erfarenheten av att utveckla sitt skapande i samarbete med Sensus.

För många artister är studieförbundet en av de första platser de möter i sitt musikskapande, där idéer kan ta form och utvecklas över tid. Kvällen på Hus 7 blir därmed både en publik tillställning och en uppvisning av hur folkbildningens arbete omsätts till ett levande musikliv. För akterna själva innebär kvällen en möjlighet att möta representanter från musikbranschen och nå helt ny publik.

Säkra din plats och lyssna in dig

Livespelningarna pågår mellan 20:00 till 01:00. Det är fri entré men du behöver fixa biljett på förhand via länk nedan. Ett hett tips är att lyssna in alla akter via våra spellistor på Spotify eller Tidal. Vi ses på Hus 7 den 21 mars!

LINE UP

FÄRSKT KÖTT 2026