Till skillnad från till exempel idrottsrörelsen saknar musiklivet en samlande organisering. Hur har det påverkat villkoren för musiker, arrangörer och publik? I denna studiecirkel undersöker vi musiklivets utveckling över tid och utforskar gemensamma utmaningar – samt möjliga vägar vidare.
Löpande intag
Se beskrivning
Se beskrivning
5 tillfällen, 10 studietimmar
Se beskrivning
Kostnadsfritt
Det svenska musiklivet är fullt av engagemang, kreativitet och mångfald men också av uppdelning, slutna bubblor och återkommande konflikter. Nästan varje genre, yrkesgrupp och intresseområde har sina egna organisationer och strukturer. Samtidigt delar många aktörer liknande utmaningar såsom nedskärningar i bidrag, brist på infrastruktur och svårigheter att påverka kulturpolitiken.
I denna studiecirkel utforskar vi musiklivet ur ett helikopterperspektiv. Tillsammans undersöker vi hur olika delar hänger ihop, var gemensamma mål och intressen uppstår och var tydliga konflikter eller spänningsfält finns. Studiecirkeln är ett gemensamt samtal där deltagarnas erfarenheter och frågor möter fördjupande studiematerial. Vi utforskar hur musiklivet fungerar i dag – och vilka andra vägar och lösningar som kan vara möjliga
Går det att hitta en gemensam grund? Finns det förutsättningar för en fördjupad samverkan som kan stärka musiklivets framtida möjligheter?
Just nu tar vi emot intresseanmälningar. Utifrån intresset avgörs om studiecirkeln genomförs digitalt eller fysiskt samt när startdatum och upplägg fastställs. Att anmäla intresse innebär ingen bindning utan är ett sätt att visa intresse där mer information skickas när planering är klar.
Studiecirkeln genomförs i samarbete med Unga tankar om musik och SAMI.
Arrangemangsid: 1654995