Löpande intag
Se beskrivning
Se beskrivning
1 tillfälle, 1 studietimmar
Kostnadsfritt
Gott om platser kvar
Du som är Stim-ansluten kan boka gratis studiotid i Stim Pop-up Studio! På det här introduktionstillfället samtalar vi om det som gör det möjligt - Stim & upphovsrätten, Sensus & folkbildningen. Vi går dessutom igenom tekniken i studion, bokningsförfaranden och ordningsregler. Du bör vara van vid digital musikproduktion, (DAW), för att ha bästa behållning av tillfället och erbjudandet.
Vid introduktionstillfället kommer du att träffa en sensus anställd som guidar dig i frågor som rör just STIM Pop-up Studio och musikhuset där studion ligger. Vi kommer att genomföra löpande introduktionstillfällen.
Efter att du har anmält dig kontaktar vi dig för att komma överens om tid.
I "STIM Pop-up Studio Göteborg" passar det bra att vara en/två till max tre personer, den har en öppen lösning med två fåtöljer i bakkant av rummet. Passar bra för låtskriveri och mix/ musikproduktion på medhavd laptop eller en liten "desktop" dator för att arbeta "in the box". På plats finns 2 st närfältsmonitorer med bra basåtergivning, skärm, expanderbart ljudkort, midikeyboard med 61 tangenter, mikrofon för sångpålägg och akustisk gitarr. Observera att det inte finns någon dator att låna i studion, den behöver ni ta med er själva inklusive förinstallerad programvara (DAW).
Arrangemangsid: 1647563