Sollentuna lottakår anordnar i samarbete med Sensus en studiecirkel under våren 2026, 4 tillfällen. En studiecirkel där vi tillsammans samtalar och reflekterar om ledarskap
1 april 2026
Onsdag
Kl 18:00 - 21:00
4 tillfällen, 12 studietimmar
Kostnadsfritt
Gott om platser kvar
Du får verktyg, tips och uppslag för reflektion. Vi pratar om att leda sig själv likaväl som att leda andra. Hur kan jag påverka mig själv och mina kollegor även om jag inte är chef? Stärk ditt ledarskap passar bra att använda i olika former av arbetsgrupper, som arbets- eller ämneslag, för att komma igång med att föra samtal och reflektera kring yrkesrollen och gemensamma frågor.
Vi utgår från Lottakårens Lottapodden, 1-2 avsnitt per gång som vi lyssnar på och diskuterar. Fika ingår.
Innehåll:
· Utvecklande ledare stärker totalförsvaret
· Förutsättningar för ett bra ledarskap
· Omgivningen påverkar ledarskapet
· Beteenden som bidrar till ett gott ledarskap
· Vänd det destruktiva ledarskapet
· Att leda under press
· Att bygga ett starkt lag
När: Onsdagar mellan kl 18.00-21.00, den 1/4, 15/4, 22/4, 29/4, Fika ingår
Plats: Amorinasalen Aniaraplatsen 2, Sollentuna, södra sidan av Sollentuna Centrum. Ingång på sidan av huset.
Kostnad: Aktiviteten är kostnadsfri
Målgrupp: Du som är intresserad av ledarskap i det civila försvaret, både i att leda dig själv och att leda andra. Inga förkunskaper krävs.
Arrangemangsid: 1657668