7 mars 2026
Lördag
Kl 19:00 - 20:30
Kostnadsfritt
Under Gregoriemarkanden samarbetar vi i Sensus studieförbund med Destination Östersund och ställer två av våra studiecirklande band/artister per dag på
Cityscenen som kommer vara belägen på Stjärntorget mitt i stan (vid Biostaden).
12:00 LARS EDSVIK - musiker och låtskrivare från Strömsund som fått bra genomslag de senaste åren med sin egenkomponerade musik på svenska. Texter som man lätt kan känna igen sig i och grymma melodier. Dessutom låg han 1:a på Radio Botkyrkas lista länge, så låtarna har nått långt utanför Jämtland.
14:00 COZYBOYS - den dynamiska rapduon Gustav och Viktor, som är en del av kollektivet NorfCIub, har skapat en smått unik genre inom hiphop och dans. De började sin resa med komiska låtar och har sedan utvecklats till att skapa musik som kombinerar kluriga texter med mycket energi. De har legat lite lågt ett tag, men nu är det dags för nya framträdanden och musik.
Arrangemangsid: 1657267