Är du mellan 16–19 år och är intresserad av att lära dig producera musik? Prodda och prata är en studiecirkel där vi producerar musik, testar idéer och utforskar vårt eget sound.
Löpande intag
Måndag
Se beskrivning
Kostnadsfritt
Vi jobbar praktiskt i Logic Pro X med låtskrivande, inspelning och produktion. Vi delar musik vi inspireras av, pratar om låtar som väcker något i oss och undersöker tillsammans hur musik kan låta. Här finns inga rätt eller fel, bara nyfikenhet och lust att utvecklas.
Studiecirkeln formas tillsammans med gruppen. Era erfarenheter, mål och idéer påverkar vad vi gör och hur vi arbetar. Ledaren Elin håller i ramarna, men innehållet växer fram gemensamt.
Upplägg: Första träffen är måndagen den 13e april. Det går att anmäla sig som grupp eller som enskild individ. Studiecirkeln pågår i sex veckor, en träff i veckan. Därefter finns möjlighet att fortsätta utvecklas i studion. Gruppen består av 3-9 deltagare.
måndag 13e april, kl 18-19.30
måndag 20e april, kl 18-19.30
måndag 27e april, kl 18-19.30
måndag 4e maj, kl 18-19.30
måndag 11 maj, kl 18-19.30
måndag 18 maj, kl 18-19.30
Plats: Labbet, Skolgatan 52 i Umeå.
Studio for a better day är designad av Jens Eklund, som även designade Aviciis studio i Los Angeles.
Avgift: Studiecirkeln är kostnadsfri
Målgrupp: Studiecirkeln riktar sig till dig som är mellan 16-19 år. Inga förkunskaper krävs.
Arrangemangsid: 1657391