Sensus
ÅSARNA

Pilgrimsskidåkning i Arådalen med familjen Jonsson/Solsten

Temat för dagarna är mellan himmel och fjäll

Startdatum

11 mars 2026

Veckodagar

Onsdag, Torsdag, Fredag, Lördag, Söndag

Tid

Kl 15:00 - 20:00

Omfattning

5 tillfällen, 26 studietimmar

Pris

Se beskrivning

Antal platser kvar

Gott om platser kvar

Pilgrimsskidåkning den 11-15 mars

Arådalens kapell, Luvlietjahkh i Bergs kommun

Följ med på tre dagars pilgrimsskidåkning 12-14 mars i Arådalen med den renskötande familjen Solsten/Jonsson från Tåssåsens sameby som visar olika aspekter av klimatförändringar i området och hur det påverkar deras vardag.

Ledare/medverkande:

Gunilla Jansson, pensionerad präst och mångmila pilgrimsvandrare

Helena Stridh, medvandrare/skidåkare och praktisk planering

Karl-Johan Stridh, skoter, service och praktisk planering.

Evelina Solsten, renskötare i Tåssåsens sameby och sametingsledamot

Ann Kristin Solsten, historiker och arkeolog

Nils-Anders Jonsson, renskötare i Tåssåsens sameby

Innehåll:

Temat för dagarna är mellan himmel och fjäll och rymmer familjen Solsten/Jonssons tankar, kunskap och inspiration i klimat och miljöfrågor i och runt Luvlietjahkh, Oviksfjällen, sett ur ett renskötarperspektiv. Gunilla Jansson är den som håller samman våra dagar med den röda tråden i vår pilgrimsresa.

Detta är en pilgrimsskidåkning som kommer att innehålla morgonsamling, reflektion, tystnad och delande för att nämna några av de typiska pilgrimsinslagen.

Detta varvat med kunskap, samtal och inspiration från flera ur den renskötande familjen Solsten/Jonsson. Vi hjälps åt att laga frukost och middag, någon dag får vi lunch serverad andra dagar packar vi lunchmatsäck vid frukost. Vi hjälps alla åt att bära ved, vatten och hålla ordning.

Onsdag 11/3

En resdag där du tar dig till Oviken med bil eller buss nr 162 från Östersund. Därifrån åker vi i gemensam buss vid 14 tiden till Arådalen. Kommer du som tillresande och behöver övernattning så löser vi det. Vi äter gemensam middag, inkvarterar oss och presenterar oss och veckan under kvällen.

Den 12, 13 och 14/3

Åker vi skidor i området och får guidning av den renskötande familjen Jonsson/Solsten från Tåssåsens sameby som visar på olika aspekter av klimatförändringar i detta område och hur det påverkar deras vardag. Vi träffar Malin Karlsson på restaurang Hävvi och äter där en av dagarna (då kommer det finnas möjlighet till ett bad i badtunna och dusch). Vi möter Ann Sparrock från Interregprojektet Syster gastronomi, Torsta, som en av dagarna bjuder på mat med tankar från deras lokalsmarta mat projekt.

Söndag 15/3

Packar vi och städar ihop oss och åker tillsammans till Myssjö kyrka för en avslutande gudstjänst med samiskt tema. Här bjuds vi på lunch och avslutar vår vandring. Skjuts till Oviken och skjuts till Östersunds ordnas. Om någon behöver en övernattning ordnas detta.

Att arrangera pilgrimsskidåkning i Arådalen i mars innebär möjligheten till fantastiska dagar med snö, sol och skidåkning. Men, det innebär också risk för kyla och oväder, något vi behöver förhålla oss till och dagligen ta ställning till om skidåkning kan genomföras som planerat, eller om vi måste avvakta och ägna oss åt inne aktiviteter. Turledarna tar beslut om detta, dag för dag.

Boende:

Boendet är i Arådalens kapell som har elektricitet, öppen spis och en enkel köksavdelning samt utedass. Vintertid finns vatten endast i dunkar till matlagning och tandborstning, för disk- och tvättvatten får vi smälta snö.

Vi eldar i brasan för att hålla varmt och torka kläder, vi sover på medhavda liggunderlag på golv och lagar enkel mat tillsammans.

Svårighet och längd: Ca 8-15 km skidåkning per dag. Det kommer oftast vara skoterspår vi åker i och i undantagsfall finns dragna skidspår.

Utrustning: 

Turskidor eller vanliga längdskidor. Om du saknar utrustning och vill låna så samverkar vi med Fritidsbanken, hör av dig om detta.

Medtag även sovsäck, liggunderlag, pannlampa (för besök på utedass), badkläder (badtunna kommer att erbjudas en av dagarna). Ryggsäck för dagsturer med termos, vattenflaska, något att dricka och äta ur och med. Något att packa ner matsäck i. Från bilen till kapellet åker vi skidor, ca 1 km, så packa allt i ryggsäck, så blir det lättare att transportera detta upp, antingen på din rygg, eller via skoter.

Endagsskidåkare: 

Kommer att kunna ansluta och den avslutande gudstjänsten i Myssjö kyrka med lunch, avnjuter vi tillsammans med ortsbefolkningen. Om du vill ansluta en av dagarna, behövs anmälan även för detta.

Säkerhet: 

Turledarna tar beslut om skidåkning kan genomföras dagligen, med hänsyn till väder och vind. Det kommer alltid att finnas en skoter i närheten, om något skulle hända.

Anmälan och frågor till:

helena.strid@svenskakyrkan.se eller 076-1394303

Kostnad: 

1500kr, swishas vid anmälan

Koordinater: 

SWEREF 99 TM

N 6979532, E 431692

WGS84

62°56'21.2"N 13°39'15"E

Arrangemangsid: 1656703

Ledare

Helena Strid

Kontor

Utskriftsmöjligheter