Bild: Lisa Carr
Orgelläger i Stockholm under OrganSpace för dig mellan 15 och 22 år
12 september 2025
Fredag, Lördag, Söndag
Kl 10:00 - 21:00
3 tillfällen, 10 studietimmar
500 kr
Gott om platser kvar
Välkommen till orgelläger för dig mellan 15 och 22 år som spelat orgel några år och kommit en bit på väg med ditt spelande. Lägret äger rum på Kungliga Musikhögskolan, KMH, och i några kyrkor i Stockholm från fredag eftermiddag den12 september till söndag lunch 14 september i samband med den internationella orgelfestivalen OrganSpace. Organspace.com
Under lägret får du orgelundervisning av dels David Löfgren som undervisar i orgelimprovisation vid Kungliga Musikhögskolan i Stockholm, dels av Rachel Mahon från Kanada, en av de tillresande gästsolisterna under festivalen OrganSpace. Du får gå på flera orgelkonserter med organister i världsklass, du får en guidad visning av stadshusorgeln och du får uppleva en orgelmässa. Hela programmet finns längst ned på denna sida!
Till anmälan ska du:
Anmälan gör du senast 15/8. Vi tar emot max 10 deltagare. Besked om du har kommit med meddelas den 22 augusti till den mejladress du angivit i anmälan. Antagning görs av stiftsmusiker Anna Pihl Lindén och lägeransvarig Fredrik Roste.
Deltagaravgiften är 500 kronor men ska inte betalas förrän du fått veta om du blivit antagen till lägret. I avgiften ingår lektioner, middag på fredag, lunch och middag på lördag samt frukost på söndag. Boende ingår inte så det behöver du ordna själv.
Du behöver själv skaffa biljett hos Stockholms Lokaltrafik för resor inom Stockholm. SL har ett 72-timmarskort som passar bra för detta. Mer info: www.sl.se.
Arrangörer är OrganSpace, Stockholms stift, Kungliga Musikhögskolan i Stockholm och Sensus.
Kontaktperson och lägeransvarig är Fredrik Roste, Sensus i Stockholm, mejl: Fredrik.Roste@sensus.se och telefon: 076-534 26 32. Hör av dig om du undrar något - hoppas vi ses i september!
Schema ungdomsläger, Organspace 12–14/9 2025
Fredag 12/9
16.30 Incheckning i Oscarskyrkan. Lägerledare Fredrik Roste möter dig.
17.00 Orgelkonsert i Oscarskyrkan med Rachel Mahon från Kanada ´
18.30 Middag i Hedvig Eleonora kyrkas församlingshem. Incheckning för dig som inte hinner till kl. 16.30.
21.30 Nattkonsert i Hedvig Eleonora kyrka med Wolfgang Seifen från Tyskland
Lördag 13/9
10.00 Rundvandring på KMH med lägerledare Fredrik Roste och musikhögskolläraren David Löfgren. Vi presenterar oss för varandra och bekantar oss med orglarna i körsalen och orgelsalen.
12.00 Gemensam lunch på pizzeria
13.00 Master Class i 2 grupper, 4–5 elever i varje grupp. Grupp 1: Rachel Mahon, orgelsalen. Grupp 2: David Löfgren, körsalen
Här ska du spela upp de orgelstycken du förberett
16.00 Gemensam middag på vägen till Katarina kyrka
17.00 Orgelkonsert i Katarina kyrka med Johann Vexo från Frankrike
19.30 Orgelkonsert i Slottskyrkan med Katelyn Emerson från USA och Thomas Trotter från Storbritannien
Söndag 14/9
7.30 Visning av orgeln i Stadshuset – viktigt att passa tiden!!
9.00 Gemensam frukost på café
11.00 Orgelmässa med Rachel Mohon i Sollentuna kyrka. Dit åker vi tillsammans med tåg och buss. Efter mässan avslutas lägret men de som vill åker tillsammans tillbaka till Stockholm.
Stannar du kvar i Stockholm finns det möjlighet att på egen hand gå på den avslutande konserten i Konserthuset kl. 15.00. Här spelar Johanna Skoog från Sverige (ingår inte i lägret, du måste köpa biljett själv).
Arrangemangsid: 1627353