Välkommen till en halvdag om kreativa metoder som fungerar i många olika sammanhang i föreningslivet.
21 maj 2026
Torsdag
Kl 18:00 - 21:00
1 tillfälle, 3 studietimmar
Kostnadsfritt
Gott om platser kvar
Kreativa metoder för föreningar.
Inom folkbildningen har vi många kreativa metoder som stödjer grupper att lösa sina uppgifter. Under den här halvdagen kommer vi att gå igenom en rad metoder som stärker samarbetet och effektiviteten inom föreningslivet. Från att inleda möten eller cirkelsammankomster med olika kreativa verktyg till att göra dem mer lärande och utvecklande på ett roligare sätt. Varje metod är utvald för att passa just de unika behoven som finns inom föreningslivet.
Metoderna är indelade i områdena att starta upp möten, att skapa, att stärka och att avsluta. Vi kommer att testa metoderna tillsammans och prata om i vilka sammanhang de är bäst lämpade. Metoderna kan användas i alla typer av grupper, på styrelsemöten, medlemsmöten, i cirkelsammahang eller andra tillfällen. Du kommer att få Sensus metodbok med 75 metoder som ett stöd i dina egna sammanhang.
Workshopen hålls av Sylvia Hansson och Navruz Taskin
Datum: 21 maj
Tid: 18:00 – 21:00
Plats: Södra Allégatan 1B, Göteborgs föreningscenter.
Sista anmälningsdag 17 maj.
Kostnadsfritt men väldigt viktigt att avanmäla sig om man får förhinder!
Ange gärna ditt mobilnummer vid anmälan så att vi kan skicka praktisk information och eventuella ändringar via sms. Vi använder inte numret till något annat.
Målgruppen är: styrelsemedlemmar, cirkelledare och funktionärer.
GFC bjuder på något att äta!
Ange ev. specialkost i meddelanderutan "Har du något meddelande till Sensus?" i anmälningsformuläret.
Utbildningen är ett samarbete mellan Göteborgs Föreningscenter och Sensus
Arrangemangsid: 1655736