Sensus

Det går inte längre att anmäla sig till denna cirkel, kurs eller arrangemang.

Sök efter liknande eller meddela ditt intresse!

GÄVLE

Grundkurs i musikproduktion

Välkommen till en inspirerande kurs för dig som vill lära dig grunderna i att producera musik.

Startdatum

Aktiviteten är påbörjad

Veckodagar

Måndag, Onsdag

Tid

Kl 17:00 - 19:30

Omfattning

4 tillfällen, 12 studietimmar

Plats

Fabriken Cowork

Holmparken 1 80310 GÄVLE

Pris

495 kr

Antal platser kvar

Fler än 5 platser kvar

Kursens Målsättning

Ge dig en praktisk grund i musikproduktion – oavsett vilket musikprogram (DAW) du använder – så att du självständigt kan skapa, spela in, arrangera och mixa en egen låt från start till slut. Inga förkunskaper krävs. En laptop med inspelningsprogram, ljudkort och mikrofon är nödvändigt.

Kursledare Joakim Lindgren

Joakim jobbar på heltid som professionell musikproducent på Demofabriken i Gävle.

Gästföreläsare

Christoffer Jonsson

Christoffer Jonsson jobbar som professionell topliner och musikproducent och har gjort sig ett namn inom K-pop världen där han bland annat jobbat med Seventeen, HxW och timelesz.

Saba Timothy

Saba Timothy har varit verksam som manager och A&R inom musikbranschen i över 11 år, där hon arbetat med flera av Sveriges mest folkkära artister – bland annat inom ramen för Melodifestivalen. Idag fokuserar hon på sin egen musik och planerar att debutera som artist.

Möjlighet till subventionerat kurspris för arbetssökande

Vi strävar efter att göra våra kurser tillgängliga för alla. Tack vare särskilda medel kan vi erbjuda ett subventionerat pris för dig som är arbetssökande.

För att ta del av detta erbjudande, mejla Mikael Olsson på Mikael.Olsson@sensus.se

Arrangemangsid: 1643627

Ledare

Joakim Lindgren

Kontaktperson