Stärk dina kunskaper inför medlemsärenden och andra svåra situationer
28 maj 2026
Torsdag
Kl 8:30 - 11:30
1 tillfälle, 3 studietimmar
Kostnadsfritt
Gott om platser kvar
Alla kan vi samtala och gör det hela tiden, mer eller mindre medvetet. Utbildningens syfte är att öka medvetenheten hur man som samtalsledare kan kommunicera effektivt och professionellt utan att göra avkall på sitt eget sätt att vara. Vi kommer att gå igenom grundläggande element i kommunikationens teori och praktik. Baserat på det diskuterar vi strategier samt konkreta tillvägagångssätt för att vara en aktiv samtalsledare, främst vid medlemsärenden. Övningar och erfarenhetsutbyte är en viktig del av förmiddagen.
Inga förkunskapskrav. Utbildningen riktar sig till både till nya och erfarna fackliga.
Utbildaren Friedrich Heger jobbar till vardags som arbetsrättsspecialist på Sveriges Ingenjörer. Friedrich är dessutom en van föreläsare och utbildare som anlitas i olika arbetsrättsliga samband. Med solid pedagogik och humor kommer Friedrich att guida oss genom förmiddagen.
Sensus bjuder på lunch efteråt!
Datum: 28 maj
Tid: 08:30 - 11:30
Plats: Haga Östergata 30, våning 1
Sista anmälningsdag 26 maj.
Kostnadsfritt men väldigt viktigt att avanmäla sig om man får förhinder!
Ange gärna ditt mobilnummer vid anmälan så att vi kan skicka praktisk information och eventuella ändringar via sms. Vi använder inte numret till något annat.
Målgruppen är fackligt förtroendevalda, ombudsmän och andra anställda från fackförbund inom TCO och SACO.
Arrangemangsid: 1657016