Detta är en grundläggande utbildning i konsten att föra bok - bokföring! Den vänder sig till dig som precis ska börja med bokföring som anställd, i eget företag eller kanske som kassör i en förening, eller bara för att man vill lära sig bokföra! Inga förkunskaper krävs.
14 april 2026
Torsdag
Kl 9:00 - 16:00
4 tillfällen, 32 studietimmar
På distans
5900 kr
Målet med utbildningen är att kunna bokföra löpande affärshändelse med hjälp av kontoplanen, känna till lagar och regler som styr bokföringen. Vi lär oss också hur man läser och tolkar balans- och resultaträkning och innebörden av dag- och huvudbok.
Kursdagar: 14, 21, 28 april coh 5 maj mellan 09:00-16:00
Litteraturkostnad tillkommer med ca 900 kr.
Distansutbildning med mycket hjärta
Vi studerar i en liten ledarledd grupp helt på distans utan fysiska träffar. Utbildningen ges digitalt men leds av kursledarna live. Vårt mål är att varje distansutbildning ska kännas lika levande och meningsfull som om vi alla befann oss i samma rum.
Utbildningarna är utformade för att uppmuntra diskussioner och grupparbeten vilket hjälper till att bygga en stark gemenskap bland deltagarna. Teori varvas med praktiska övningar och ledarna ger dig personlig feedback på dina uppgifter samt är tillgängliga för frågor under utbildningens gång. Mellan träffarna arbetar du med uppgifter som fördjupar ditt lärande.
Utbildningen pågår under ca 4 veckor och genomförs en heldag varje vecka vilket gör att du kan studera och arbeta parallellt.
Våra utbildningar är kvalitetsauktoriserade av Almega Utbildningsföretagen. Det är en garanti för att utbildningarna håller god kvalitet, att det finns rutiner för kvalitetssäkring och hantering av kvalitetsrisker samt att Sensus utbildningar lever upp till högt ställda krav på etiskt uppförande och en sund ekonomi. Läs mer här.
Arrangemangsid: 1644892