Marken, andligheten – föredrag och samtal om boken

23 september, 2025
  • Demokrati och rättigheter

Sensus i samarbete med Hedvigs Prästgård genomför i Norrköping ett gemensamt arbete under hösten 2025 på temat Skapelsetid. 16 september besökte präst och professor Petra Carlsson Redell prästgården för att berätta om sin bok Marken, andligheten. Föredraget följdes av ett samtal tillsammans med Carina Sarri, ordförande för föreningen Samer i Linköping.

Det blev ett starkt och innerligt samtal, och flera i publiken berördes djupt. Det kan vara hisnande för människor som inte har kunskap om eller fått möjlighet att bearbeta svensk kolonial historia. För många kan det bli en kris och en identitetsfråga: Vilka är vi om detta är sant? Vilket är vårt ansvar? Vad ska vi göra nu?

Petra Carlsson Redell berättade om en grym kollektiv historia och om aktuell grön nykolonialism. Deltagarna fick genom hennes arbete med boken Marken, andligheten lära sig mer om kategoriklyvning, hur den svenska staten genom maktutövning deltat upp den samiska befolkningen i olika hierarkiska delar, där de renägande samerna i fjällen getts den högsta positionen. Skogs- och fiskesamer som inte äger renar har då inte räknats som samer.

Vems andlighet räknas?
Åhörarna fick också veta mer om varför samer under lång tid ansetts stå närmare djur än andra människor, och som först behövde civiliseras och förmänskligas för att därefter kunna kristnas. De fick även kunskap om begrepp som utomhusgudar och inomhusgudar, om bokens folk och om markens folk. Vems andlighet ska räknas? Det blev också ett tillfälle att reflektera över svensk självbild – många vet mycket mer om och är engagerade i olika internationella konflikter, men vet lite eller ingenting om det egna landets historia.

– Jag hade en väldigt fin och givande kväll i Hedvigs Prästgård där jag fick möta människor som på djupet bearbetar vår våldsamma tid, klimatskrisens utmaningar, de koloniala stråken i svensk historia och hur de samverkar med tro och andlighet. Jag upplevde att jag som föreläsare kunde ta plats i en redan påbörjad tankeprocess, vilket gjorde att samtalet med Carina Sarri och deltagarna både kunde bli fördjupat och fritt. Jag kommer gärna tillbaka för nya samtal, säger Petra Carlsson Redell.

De som var på plats fick också veta mer om Svenska kyrkans försoningsprocess med det samiska folket, om skogsutredningen och om de åtta åtaganden kyrkan förbundit sig till. Svenska kyrkans åtta åtaganden, som presenterades i samband med den officiella ursäkt till det samiska folket 2021, är ett tioårigt program (2022-2031) med syfte att försonas och stärka relationen med det samiska folket. De omfattar att bekräfta samisk kristendom, synliggöra samisk andlighet och tradition, stärka samiska språk, öka kunskapen om historiska övergrepp, respektera urfolksrätt, öka samiskt inflytande, stötta samiska barns identitet och främja gränsöverskridande samiskt kyrkoliv.

– Tack för att ni arrangerat detta! Det var så intressant att höra om författarens skrivprocess om ett svårt ämne, kyrkans förtryck av det samiska folket. Det var också givande att höra hur Petra visade på likheter i den andliga dimensionen mellan kyrkans kristna tro och naturfolkens tro på marken och naturen som omsluter oss. Samtalet var med värmen som gav historisk förståelse för det som varit och för det som fortfarande sker, säger Carina Sarri, ordförande för föreningen Samer i Linköping.

Många frågor väcks
I en tid av klimatnödläge och stort behov av omställning kommer många frågor att behöva ställas, Vem har rätt till mark och naturresurser? Har vi rätt att köpa mineraler från andra delar av världen där urbefolkningars marker exploateras? Kan vi säga nej till elektrifiering, AI-utveckling och en hel kultur bestående av skärmar, datorer och mobiltelefoner? Hur skapar vi ett hållbart liv i en värld med accelererande klimatförändringar?

Sensus och Hedvigs Prästgård tar arbetet och dessa frågor vidare genom en ekoteologisk studiecirkel där deltagare får fördjupa sig ytterligare genom att tillsammans läsa Petra Carlsson Redells bok Marken, andligheten. Carina Sarri kommer också tillbaka till Prästgården för en egen kväll under temat Skapelsetid där hon mer genomgående kommer att berätta om samiska språk och kultur liksom om föreningen Samer i Linköpings arbete.

Det var en givande kväll. Föreläsaren var inspirerande och väckte nya tankar hos mig. Ett nytt sätt att se på folktro och kristendom. Modigt av henne att granska sin egen tro och religion och se möjligheter hos båda sidor. Det var intressant att lyssna till samtalet efteråt och får höra mer om samiska synsätt. Själva lokalen var passande då den inte var så stor och det blev enkelt för människor att ställa frågor. Kaffet var också gott. Jag tyckte om att det var ett så lugnt tempo att jag hann reflektera. Bra att kunna köpa signerade böcker. Bra jobbat! /Merja Kanerva, deltagare