Lyckad premiär för föreläsningsserien Att stärka gruppen

30 september, 2025
  • För ledare (ämne)
  • Pedagogik och ledarskap

I september startade Sensus en ny digital lunchföreläsningsserie på temat "Att stärka gruppen". Serien omfattar tre tillfällen under höstterminen för den som är ledare hos Sensus och nyfiken på att vidga perspektiven på sitt ledarskap.

Premiären genomfördes den 23 september med Matthias Andersson som utifrån sin roll inom Försvarsmakten talade om ledarskap med fokus på planering, utvärdering och förbättring. Föreläsningen samlade Sensusledare från olika områden och organisationer som Svenska kyrkan, Scouterna och andra delar av civilsamhället som tillsammans fick dela erfarenheter och nya tankar väcktes.

– Det blev en väldigt lyckad premiäromgång av Att stärka gruppen! Den här typen av gemensamma mötesplatser är viktiga inte minst för att olika typer av ledare inom Sensus får möjligheten att mötas och utbyta perspektiv med varandra. Här möttes körledare, styrelseordförande, utbildningsledare och gruppledare i ett gemensamt utbyte kopplat till ledarskapsrollen, säger Christina Sjöstedt som är verksamhetsutvecklare hos Sensus i Örnsköldsvik.

Föreläsningsserien belyser ledarskap ur flera perspektiv och med infallsvinklar från olika organisationer. Innehållet handlar om gruppdynamik och gruppsykologi, sammanhållning, utveckling, konflikthantering och hur grupper kan fungera hållbart även under en längre tid.

– Syftet är att vidga perspektiven och stärka Sensus befintliga ledare. Digitala föreläsningar är en del av våra ledarutbildningar och ett sätt att skapa lärande över gränser, avslutar Christina.

Att stärka gruppen

Kommande föreläsningar