Sensus

Gudrun Schyman i Forum för existentiella samtal

17 februari, 2026
  • Samtal om livet
  • Tro och religion

Den 1 februari samlades besökare i Martin Luther kyrka i Halmstad för ännu en kväll inom Forum för existentiella samtal – ett samarbete mellan Halmstads församling och Sensus. Tidigare har samtalen gästats av bland andra Janne Andersson, Frida Stranne och Mikael Beck. Den här gången stod Gudrun Schyman på scen under rubriken ”Att vara människa i en omänsklig tid”.

Schyman inledde med ett personligt anslag. Hon berättade att hon tidigare kallat kyrkans utsida för en ”plåtburk”, men att insidan överraskat henne. Skratten i rummet lade grunden för en varm ton, innan hon snabbt tog sig an de större frågorna.

Kärnan i föredraget kretsade kring relationen mellan ”jag” och ”vi”. I en tid där individen ofta står i fokus betonade Schyman betydelsen av gemenskap, ansvar och demokratiskt deltagande, inte som abstrakta mål, utan som något som behöver praktiseras.

Ett exempel kom från ett oväntat sammanhang: en rockkonsert i Malmö där bland annat bandet Golvad Grävling spelade, och där två unga kvinnor efteråt frågade henne: ”Hur gör man?” Frågan blev en ingång till att tala om ungas kunskap om demokrati och om behovet av att ge plats för delaktighet och samtal som skapar förståelse.

Hon vände sig också till publiken i kyrkan, där många kände igen sig i tidigare folkomröstningar och breda demokratiska processer: kärnkraften, EU, euron. När Schyman frågade hur många som på liknande sätt engagerat sig vid diskussionen om NATO blev det stilla i rummet. Ett ögonblick som påminde om att demokrati kräver närvaro även i dag.

Efter föredraget följde ett samtal mellan Schyman och Halmstads församlings kyrkoherde Lars Björksell. De fördjupade teman som ansvar, hopp och mänsklighet. När Björksell omformulerade de ungas fråga till ”Hur gör du?” svarade Schyman: ”Jag gör.” Ett svar som samtidigt blev en uppmaning.

Avslutningsvis uppmuntrade Schyman till konkret handling: att organisera sig, starta studiecirklar och skapa mötesplatser där fler kan delta i samtal om vår samtid. Publiken fick möjlighet att ställa frågor, och kvällen avrundades i dialogens tecken.