Farsta gård bjöd på minnesvärd dag för seniorer
På Farsta gård samlades nyligen en grupp seniorer för att få en guidad tur och uppleva en föreställning av Medis 5. En dag arrangerad av Sensus i samarbete med projektet I sällskap och Farsta gårds Hembygdsförening.
Deltagare från Sensus i Stockholms arbetsträning välkomnade gästerna med värme, omtanke och stort engagemang. Deras service och bemötande lyftes av många som något alldeles extra under dagen.
Hembygdsföreningens ordförande inledde programmet med en guidad tur där platsens historia och kulturarv presenterades på ett levande och engagerande sätt. Den historiska inramningen blev en fin inledning till det som sedan skulle ta vid.

När Medis 5:s kulturgrupp tog över scenen möttes publiken av en gripande och mångfacetterad föreställning. Med stark närvaro och kreativitet vävde gruppen samman sång, komiska inslag och djupa reflektioner som knöt an till Farsta gårds historia.
Medis 5 var helt enastående – varje deltagare visade stor kompetens och förmåga att beröra. Det hördes både skratt och tårar bland publiken, som levde sig in i uppträdandet med stor närvaro.
Ett projekt med syfte att motverka seniorers ensamhet
Syftet med projektet I sällskap är att motverka seniorers ensamhet genom att skapa mötesplatser där gemenskap och kultur står i centrum, och en plats som hembygdsföreningen är en perfekt miljö för just detta.
– Studieförbunden samlar Sverige och vi är stolta över att arbeta inkluderande. Med det här projektet skapar vi positiv förändring för våra seniorer, berättar Daniela Ibanez, projektledare.
En av deltagarna från arbetsträningen dokumenterade dagen som fotograf och lyckades fånga både ögonblick och känslor – minnesbilder från en dag som blev något alldeles särskilt.
Seniorerna uttryckte stor uppskattning för hela dagen, särskilt för Medis 5:s föreställning berörde dem djupt.
#arbetsträningsprogrammet