Det går inte längre att anmäla sig till denna cirkel, kurs eller arrangemang.

Sök efter liknande eller meddela ditt intresse!

LULEÅ

Teater för barn 10-12 år

Här används teaterglädje för att utveckla deltagarnas förmåga att lita på sig själv och andra i grupp, bejaka idéer och våga uttrycka sina egna tankar.

Startdatum

Aktiviteten är påbörjad och full

Veckodag

Torsdag

Tid

Kl 18:15 - 19:45

Omfattning

14 tillfällen, 14 studietimmar

Plats

Lule Stassteater

Stationsgatan 38 97232 LULEÅ

Pris

1200 kr

Antal platser kvar

Fullbokat

Teaterkurs 10-12 år

Vi arbetar med berättande och kortare scener. De sista träffarna sätter vi ihop en kort föreställning, avslutningsvis blir det uppspel.

Datum och tider

Torsdagar, kl. 18.15-19.45
Uppehåll:
Sportlov v. 10, påskveckan

Antal träffar inkl. uppspel

minst 14 träffar

Bra att veta

Barnen får gärna ta med sig en vattenflaska, dock inte mat och godis in i lokalen.
När magen kurrarn, kan tiden till kl. 19.45 kännas länge, så se gärna till att barnet har ätit lite innan kursen.
Det behövs inga speciella kläder, bara dem är bekväma och ger lite rörelsefrihet.

Är det ditt barns första kurs med Lule stassteater?

Kursledarna har frågat barnen, vad dem funderade över, när de skulle komma till kursen för första gången - och vad dem skulle svara en ny teaterkompis som frågar. Detta ville dem skicka med:

  • "Det var nervöst första gången för jag visste inte vad jag skulle ha på mig, men sen förstod jag att ingen bryr sig och det viktigaste är att jag är bekväm."
  • "Jag var rädd för att jag inte skulle få några vänner, men alla blir kompisar sen."
  • "Man kan vara sig själv."
  • "Jag var rädd för att prata, det är jag inte längre."

Intresserad av samåkning?

Vi vet att några barn från samma grupp samåker, främst de som har lite längre vägar till Luleå centrum. Numera går flera kurser samtidigt och kurser börjar, när andra slutar.
Därför vill vi ta reda på om det finns intresse för samåkning med deltagare från andra kurser. Kanske några föräldrar från Antnäs vill prata ihop sig och den som hämtar 8-åringen måndag kl. 18 tar med 11-åringen som börjar kursen kl. 18.15? Eller en förälder som skjutsar 7-åringen från Bensbyn till tisdag kl. 17.15 har plats i bilen för 15-åringen som börjar 17.30 och så hämtar den andra föräldern båda efter kursen?
Om du är intresserad av att få kontakt med andra föräldrar som vill utforska möjligheterna till samåkning, så kan du ange det vid anmälan.

Arrangemangsnummer: 413761

Kontaktperson

Kontor