Det går inte längre att anmäla sig till denna cirkel, kurs eller arrangemang.

Sök efter liknande eller meddela ditt intresse!

Stockholm

Kurs i fritt broderi

Under kursen går vi igenom de 12 grundstygnen, vi gör en enkel provlapp och jobbar fritt med stygnen.

Startdatum

Aktiviteten är påbörjad

Veckodag

Tisdag

Tid

Kl 9:30 - 12:00

Omfattning

4 tillfällen, 12 studietimmar

Plats

Medborgarhuset

Medborgarplatsen 4 Stockholm

Pris

1200 kr

Antal platser kvar

Fåtal platser kvar

Innehåll och upplägg

Du lär dig överföring av en bild från papper till tyg, att brodera på. Vi går igenom olika tekniker för att montera sitt broderi som en tavla eller en bonad. Framför allt har vi kul och lär oss improvisera och leka fram våra broderade bilder.

Förkunskaper

Inga förkunskaper krävs

Datum

Start 31 januari, 4 ggr 09:30 - 12:00

Plats

Hökmossens gård ligger på Hökmossevägen 43-45 i Hägersten. Ta buss 147 från Liljeholmstorget till ändhållplatsen Hökmossen. Andra bussar till Hökmossen är 141 och 161. Planera resan med Stockholms Lokaltrafik på denna länk: https://sl.se/

Material Utrustning Klädsel

Ta gärna med eget material. Material finns till självkostnadspris.

Kursledare

Helena Mannerstam har arbetat med textilkonst och gerillaslöjd i många år. Utbildad på bl a Handarbetets Vänner och Nyckelviksskolan. Ett samarbete mellan Sensus studieförbund och Kulturföreningen Hökmossens Gård.

https://www.hokmossensgard.se/

Arrangemangsnummer: 300100

Ledare

Helena Mannerstam

Kontaktperson